31.07.2012., 00:00h

Henryk Czerwiński Redaktor Naczelny Otwierając najnowszy numer „Sadu Nowoczesnego” trudno nie zauważyć zmiany szaty graficznej. Jednak to nie wszystko. Zmiany dotyczą również zawartości merytorycznej czasopisma – z czytelnym podziałem na poszczególne działy. Wprowadzamy także rubryki z komentarzami producentów, naukowców czy przedstawicieli firm związanych z sadownictwem. Również Was zapraszamy na nasze łamy. Liczymy na dalszy kontakt z Czytelnikami i dziękujemy za wszelkie przekazywane nam dotychczas uwagi. Głównie dzięki nim możemy tworzyć czasopismo, spełniające Wasze oczekiwania.

 

A co w nowym „Sadzie Nowoczesnym”? Wielkimi krokami zbliża się termin zbioru jabłek. Dlatego głównym tematem sierpniowego numeru są zagadnienia dotyczące przygotowania tych owoców do przechowywania pod kątem wykonywania zabiegów ochrony, nawożenia, a także prawidłowego wyznaczania terminu zbioru. Przed sezonem przechowalniczym przygotowania wymagają również obiekty.

Ułatwieniem pracy w sadzie (nie tylko podczas zbiorów) są platformy sadownicze. Mogłoby się wydawać, że nic nowego na ten temat nie ma sensu już pisać, a jednak… Na rynku jest coraz większy wybór urządzeń tego typu. Proponujemy krótki przegląd sprzętu oraz wskazówki udzielane przez sadowników, którzy już z nich korzystają.

Nie sposób nie odnieść się również do sytuacji, jaka spotkała sadowników w ubiegłym miesiącu, związanej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Niewielu producentów ma w sadzie siatki czy działka antygradowe. W bieżącym numerze znajdziecie zatem informacje o tym, jakie zabiegi wykonać przy braku takiej ochrony oraz o tym, jaka pomoc finansowa jest możliwa w przypadku, gdy grad czy wichura zniszczyła uprawy.

 

Autor: Henryk Czerwiński

 

31. maj 2023 08:15