StoryEditor

Parch jabłoni: może dochodzić do infekcji

19.04.2021., 11:32h

Deszczowa aura przyczyniła się do rozwoju zarodników workowych parcha jabłoni, dlatego w najbliższych dniach konieczny jest zabieg zapobiegawczy.

Na wykresach modelu chorobowego parcha jabłoni widoczne jest rosnące zagrożenie infekcją. 

- Rozwój parcha postępuje. Jest już niewielka ilość zarodników workowych wręcz dojrzałych i gotowych do wysiewów. I chociaż warunki pogodowe nie sprzyjają infekcji, lepiej dmuchać na zimne. Uważam, że powinniśmy się przygotować na dobry zabieg zapobiegawczy właśnie w najbliższych dniach, wtedy kiedy wystąpi okienko pogodowe - informuje w najnowszym komunikacie sadowniczym Robert Binkiewicz z Agrosimex.

Również Krzysztof Gasparski z PROCAM zauważa, że analiza liści wykazała częściowo wykształconą ilość zarodników workowych parcha.

- W ostatnich dniach występowały już warunki pogodowe w których mogło dochodzić do infekcji ze strony zarodników parcha jabłoni. Do infekcji jednak może dojść, gdy oprócz warunków pogodowych, istnieje potencjał infekujących zarodników i zielona tkanka roślin na której zarodniki mogą kiełkować. Na dzień dzisiejszy spełnione są już wszystkie z powyższych wymagań - wyjaśnia Gasparski.

Wysiewy zarodników workowych stanowią największe zagrożenie w fazie BBCH 07 - początek pękania pąków, widoczny zielony wierzchołek pierwszego liścia.

oprac. ksz
14. czerwiec 2024 17:00