StoryEditor

PORADNIK: jak zwalczać zwójkówki w ekologicznym sadzie jabłoniowym?

11.08.2021., 11:40h

W ekologicznym sadzie jabłoniowym oprócz mszyc, o których pisaliśmy w ostatnim numerze Sadu Nowoczesnego, spore szkody wyrządza inna grupa szkodników, którymi są zwójkówki. Jak z nimi walczyć?

Gąsienice zwójkówek mogą poważnie ograniczyć wielkość plonu i obniżyć jego jakość, gdyż większość z nich uszkadza nie tylko liście drzew, ale żeruje także na owocach. W sadzie ekologicznym uszkodzenie skórki owocu naraża go na infekcje patogenami grzybowymi i gnicie. Przykładem groźnej zwójki, która żeruje na owocach, jest owocówka jabłkóweczka. Jakość owoców wydatnie obniżają też gąsienice wydłubki oczateczki – zwójki, która także powszechnie występuje w ekologicznych sadach, powodując duże straty w plonach.

Szkodliwość zwójkówek

Masowe wystąpienie w sadzie owocówki jabłkóweczki (Cydia pomonella syn. Laspeyresia pomonella), wydłubki oczateczki (Spilonota ocellana) lub innych szkodników z tej grupy: zwójki siatkóweczki (Adoxophyes reticulana syn. Adoxophyes orana), zwójki rdzaweczki (Archips podana), zwójki różóweczki (Cacoecia rosana syn. Archips rosana), zwójki bukóweczki (Pandemis heparana) czy (rzadziej) płatkówki pstrocineczki (Hedya nubiferana syn. Hedya dimidoalba) bywa dużym problemem dla ekologicznego sadownika. Szkodniki poważnie utrudniają wyprodukowanie dobrych jakościowo owoców. Niegdyś, w świadomości konsumentów egzystowało powiedzenie "jabłko bez robaka – to nie ekologia". Dziś jest ono już nieaktualne. Obecnie konsument wymaga dobrej jakości, niezależnie od sposobu produkcji. Chce, aby na rynku ekologiczne jabłka nie różniły się jakością zewnętrzną od jabłek pochodzących z uprawy konwencjonalnej.

Po pierwsze lustracje i monitoring

Niełatwo spełnić wysokie wymagania konsumentów, gdyż sadownik ekologiczny w porównaniu z innymi producentami owoców ma do dyspozycji zdecydowanie mniej możliwości ochrony drzew przed chorobami i szkodnikami.

Cały artykuł wraz z zaleceniami ochrony sadu przed zwójkami w systemie ekologicznym możesz pobrać za darmo w formie PDF-a. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. w Poznaniu przy ul. Metalowej 5 (dalej PWR). Podane dane są przetwarzane w celu realizacji pobrania PDF artykułu p.t. Ursusy ciężkiej serii. Jeśli zdecydujesz się pozostawać z nami w kontakcie również w celu realizacji przekazu marketingowego i handlowego, od czasu do czasu do realizacji kontaktu w celu poznania opinii na temat dostarczanych przez PWR usług i treści w ramach badań rynkowych. Przekazywane informacje będziemy dostosowywać do Twoich zainteresowań (profilować) w oparciu o przekazane nam teraz i/lub w przyszłych kontaktach informacje na temat Twojej działalności. Zgodnie z celem przetwarzania Twoich danych osobowych masz prawo: dostępu do swoich danych, ich sprostowania, ograniczenia zakresu przetwarzania, wyrażenia sprzeciwu, prawo przenoszenia, możesz wycofać w dowolnym momencie każdą wyrażoną zgodę bez wpływu na zgodność przetwarzania przed jej wycofaniem, żądać usunięcia danych. Jeśli stwierdzisz niezgodne z prawem przetwarzanie Twoich danych możesz złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych (
UODO) . Jeśli masz pytania kontaktuj się z nami (PWR) na nr. tel.: 061 809 06 30 lub z Inspektorem Ochrony Danych na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.

24. lipiec 2024 20:09