StoryEditor

Problemy przechowalnicze tego sezonu

18.12.2020., 11:23h

Jakość owoców, które trafiły do obiektów przechowalniczych, po raz kolejny budzi wątpliwości. Wiele zerwanych jabłek nosi objawy parcha jabłoni. Część odsortu stanowiły jabłka z charakterystycznymi ordzawieniami spowodowanymi przez mączniaka jabłoni. Do tego dochodzą ślady poprzymrozkowe oraz pogradowe… Jak niedogodności tego sezonu przekładają się na potencjał przechowalniczy jabłek?

Warunki pogodowe od początku 2020 r. nie nastrajały optymizmem: brak mroźnej zimy, wysoka temperatura na przedwiośniu, następnie jej duże spadki w połowie marca, kiedy to rośliny lada moment miały ruszyć z wegetacją…. W niektórych lokalizacjach od marca do majówki sadownicy uruchamiali instalacje przeciwprzymrozkowe średnio 8–10 razy. Ponadto wiosną wystąpiła susza, która trwała aż do maja. Choć odnotowano wtedy lepszy bilans wodny, to chłodna pogoda w okresie okołokwitnieniowym oraz seria przymrozków trwająca aż do nocy z 22 na 23 maja mocno dały się we znaki sadownikom.

Instalacje tak, ale…

Ordzawienia spowodowane wiosennymi przymrozkami – obrączki, lizaki – można spotkać na jabłkach pochodzących zarówno z sadów chronionych instalacjami przeciwprzymrozkowymi, jak i niechronionych. 


Cały artykuł przeczytasz w grudniowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!


24. maj 2024 09:18