StoryEditor

Strategia „Od pola do stołu”. MRiRW czeka na uwagi ws. integrowanej produkcji jabłoni

20.02.2021., 11:27h

Resort rolnictwa przygotował propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni pod kątem Strategii „Od pola do stołu”. Na uwagi czeka do 5 marca.

Przyjęta przez Komisję Europejską Strategia „Od pola do stołu” zakłada, że do 2030 roku stosowanie środków ochrony roślin ma być ograniczone o 50 proc. Jednocześnie trzeba będzie wyeliminować połowę preparatów, z których użyciem wiąże się największe potencjalne ryzyko.

Dlatego resort rolnictwa wraz z instytutami naukowymi rozpoczął przegląd metodyk integrowanej produkcji, w szczególności w zakresie „List obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji”.  Do tej pory przygotowane zostały propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni. Żeby je pobrać, kliknij TUTAJ. Sukcesywnie będą udostępniane także kolejne listy kontrolne.

Uwagi do proponowanych zmian można zgłaszać w terminie do 5 marca 2021 na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W ramach projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano wsparcie dla uczestnictwa w systemach jakości żywności ukierunkowanych na ograniczenie stosowania chemicznych środków produkcji rolnej, w tym dla systemu Integrowanej produkcji roślin. Uczestnictwu w ramach systemu Integrowanej produkcji roślin poświęcony został przede wszystkim odrębny ekoschemat.

Aby uczestnictwo w systemie Integrowanej produkcji roślin mogło efektywnie przybliżać do osiągniecia powyższych celów strategii „Od pola do stołu”, konieczne jest zrewidowanie wymagań w ramach metodyk integrowanej produkcji roślin, w zakresie: wprowadzenia obligatoryjnego stosowania niechemicznych metod ochrony roślin (biologicznych, agrotechnicznych) i podejmowania działań związanych z utrzymaniem bioróżnorodności.
ksz, na podst. MRIRW
24. lipiec 2024 20:04