StoryEditor

Tajniki rozgałęziania drzewek

14.06.2020., 11:08h

Obecnie wielu sadowników decyduje się na produkcję materiału szkółkarskiego we własnym zakresie. Nie jest to jednak proste. Jak podejść do zabiegu rozgałęziania drzewek, aby otrzymać materiał dobrej jakości?

Tego typu decyzje podejmowane są głównie z przyczyn ekonomicznych i chęci wyprodukowania drzewek „przy okazji” uprawy sadu. Jednak produkcja dobrej jakości drzewek wymaga zupełnie innych zabiegów agrotechnicznych niż te wykonywane w sadzie oraz przede wszystkim praktyki i znajomości fizjologii drzewek gatunków owocowych.

Moje wieloletnie obserwacje pokazują, że sadownik najczęściej nie jest w stanie sprostać tym problemom i produkuje drzewka o słabych parametrach jakościowych i/lub dodatkowo porażone przez choroby, w tym głównie choroby kory i drewna.

Wiele zależności

Stymulowanie rozgałęziania drzewek owocowych na etapie szkółki to podstawowe zabiegi agrotechniczne. Liczba pędów bocznych w największym stopniu określa jakość drzewek. Stopień ich rozgałęziania się zależy od różnych czynników.

Dominacja wierzchołkowa (rola regulatorów wzrostu). Za istnienie dominacji wierzchołkowej odpowiedzialne są głównie hormony roślinne – auksyny, które wytwarzane są w merystemie wierzchołkowym pędu głównego i przemieszczane w stronę korzenia wnikają do pąków bocznych (teoria hormonalna).


20. lipiec 2024 20:02