StoryEditor

Uszkodzenia mrozowe: regeneracja sadów. Wywiad z ekspertem

12.04.2021., 11:31h

Z Łukaszem Wrzoskowiczem z firmy Chemirol rozmawiamy o regeneracji roślin po uszkodzeniach spowodowanych mrozem oraz o biostymulacji kwitnienia i poprawy zawiązywania owoców. Poruszamy także temat błędów popełnianych przez sadowników podczas zabiegów. Cały wywiad obejrzysz pod artykułem!

Niskie temperatury, które wystąpiły na początku roku spowodowały uszkodzenia mrozowe w sadach. Jak zaznacza Łukasz Wrzoskowicz z firmy Chemirol sygnały takie płyną z całej Polski.

- Są uszkodzenia na pniu drzewa w szczególności w młodych, dwu, trzyletnich kwaterach. Dochodzą do nas informacje, że w przypadku drzewek sadzonych w zeszłym roku są przemrożone całe kwatery. Sadownicy tnąc takie drzewko po przewodniku widzą, że struktura i kolor drewna sugerują, że są uszkodzenia wiązek przewodzących.  Oczywiście, czas pokaże co się dalej wydarzy. Jeśli będzie sprzyjająca pogoda, regeneracja drzewek będzie łatwiejsza. Natomiast jeśli będzie mało słońca i niskie temperatury, to jednak tym uszkodzonym drzewkom będzie ciężej – mówi Wrzoskowicz.

Dodaje, że rośliny trochę się odzwyczaił od prawdziwego, zimowego klimatu. Dlatego należy się zastanowić, czy sadzić odmiany nieprzystosowane do naszego klimatu. 

Jak zaznacza Łukasz Wrzoskowicz jednym z pierwszych zabiegów wiosennych powinno być zastosowanie związków potasu. Następnie w fazie przed różowym pąkiem warto sięgnąć po aminokwasy w celu dodatkowego dostymulowania rozwoju rośliny.

- Potas udrożnia wiązki przewodzące i pomaga w regeneracji, żeby udrożnić możliwość przenoszenia składników pokarmowych, które zostały skumulowane w systemie korzeniowym do części naziemnych. Później, gdy pojawi się blaszka liściowa dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie aminokwasów, żeby budować strukturę nowej blaszki liściowej i rozwijać chlorofil – wyjaśnia Wrzoskowicz.

Produktem polecanym przez Chemirol w okresie kwitnienia jest m.in. biostymulator Kelpak. To płynny koncentrat z alg Ecklonia maxima, który zwiększa plon i polepsza jego jakość przez usprawnienie procesów fizjologicznych w roślinach. 

- Stosując ten produkt na kwitnący sad powodujemy szybszy wzrost łagiewki pyłkowej na znamieniu słupka. Dodatkowo też przedłużymy okres kwitnieniowy – podkreśla Wrzoskowicz.

Więcej dowiesz się z poniższego wywiadu!
24. maj 2024 05:27