StoryEditor

UWAGA! Nadchodzą burze i grad

04.06.2020., 11:07h

IMGW wydał w ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. Ostrzeżenia obowiązują od piątkowego poranka do soboty.  

Prognoza wystąpienia opadów gradu dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.

Na obszarach objętych ostrzeżeniem przed burzami z gradem IMGW przewiduje burze z opadami wynoszącymi miejscowo do 20 mm. Wiatr w porywach może osiągnąć do 70 km/h.

- W piątek 5 czerwca w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i miejscami burze, możliwe opady gradu. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C na wschodzie kraju, chłodniej na zachodzie i Podhalu od 15°C do 18°C, najchłodniej nad samym morzem około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h, wysoko w Sudetach porywy do 80 km/h, wysoko w Tatrach do 110 km/h – informuje Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW.

Co po gradzie w sadzie?

Z prognoz wynika więc, że jutro grad może pojawić się w regionach o największej koncentracji upraw sadowniczych i doprowadzić do uszkodzenia liści i owoców.

W takiej sytuacji, zaraz po wystąpieniu opadów gradu należy wykonać zabieg ochronny środkami ochrony roślin ułatwiającymi zabliźnianie ran i regenerację tkanek rośliny, np. preparatem Topsin M 500 S.C. lub preparatami zawierającymi kaptan. Skuteczne są również fungicydy z grupy ditiokarbaminianów. Można także sięgnąć po aminokwasy. 

ksz
20. lipiec 2024 11:12