StoryEditor

Włochy, Hiszpania: Zgoda na awaryjne stosowanie 1-MCP

11.08.2020., 11:13h

W związku z ograniczeniami międzynarodowymi spowodowanymi przez COVID-19 i z problemami z siłą roboczą podczas zbiorów włoskie i hiszpańskie władze wydały tymczasowe zezwolenie na awaryjne stosowanie Harvista™ 1.3 SC przy zbiorach jabłek i gruszek w 2020 r. 

Wniosek w tej sprawie został złożony do włoskiego Ministerstwa Zdrowia w kwietniu przez stowarzyszenie producentów jabłek i gruszek. Decyzją rządu od 30 lipca 2020 r. przez 120 dni środek Harvista ™ będzie dostępny dla wszystkich producentów owoców ziarnkowych. Podobne kroki podjęto w Hiszpanii.

Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności udzieliło firmie AgroFresh wyjątkowe zezwolenie na sprzedaż i stosowanie w tym kraju preparatu Harvista ™ 1.3 SC przez 120 dni. Jest to awaryjne rozwiązanie, które ma pomóc hiszpańskim sadownikom w zarządzaniu zbiorami owoców, które z powodu epidemii COVID-19 są utrudnione.

Harvista ™ 1.3 SC to formuła oparta na 1-MCP. Substancja ta opóźnia procesy dojrzewania związane z etylenem. Harvista ™ pomaga producentom kontrolować dojrzałość owoców, umożliwiając planowanie zbiorów, optymalizację jakości owoców. Okres zbiorów można wydłużyć z 7 do 14 dni.

Obecnie stosowanie preparatu Harvista ™ w okresie zbiorów owoców jest dopuszczone w takich krajach, jak Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Izrael, RPA, USA i Turcja. 
Agnieszka Okła-Wierzbicka

Źródło: italiafruit.net, valecniafruits.com, fot. A. Jóźwicka
20. lipiec 2024 11:18