Włoski patent na Halyomorpha halys

Jednym z głównych zagrożeń w produkcji sadowniczej – zarówno w Europie, jak i na świecie – jest napływ obcych gatunków agrofagów o dużej szkodliwości. Takim szkodnikiem inwazyjnym jest pluskwiak Halyomorpha halys (tarczówka marmurkowata). O możliwościach jego zwalczania mówiła prof. Luciana Tavella z Uniwersytetu w Turynie (Włochy).
Rozprzestrzenianiu się obcych gatunków szkodników na nowe terytoria sprzyjają: dostępność roślin żywicielskich, zmieniający się klimat oraz brak wrogów naturalnych. Gatunki te często cechuje polifagiczność, duży potencjał rozrodczy i wysoka mobilność, przez co ich zwalczanie jest bardzo trudne.
Halyomorpha halys to pluskwiak pochodzący ze wschodniej Azji. Na nasz kontynent dotarł około 2004 r. (Szwajcaria), a w kolejnych latach zaczął się rozprzestrzeniać na obszarze południowej Europy. Obecnie największe spustoszenia w Europie szerzy w północnych Włoszech, powodując straty plonu m.in. w takich uprawach jak jabłonie, grusze, brzoskwinie. Pluskwiak ten jest też dużym problemem w USA.
W Polsce również stwierdzono jego obecność – po raz pierwszy w 2018 r. w woj. małopolskim. Choć dotychczas były to pojedyncze przypadki, to jednak, biorąc pod uwagę ocieplający się klimat, należy liczyć się z tym, że i nam przyjdzie stawić czoła temu nowemu zagrożeniu.
Cały artykuł przeczytasz w styczniowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!
Co z tą owocówką? Problemy z ochroną i strategia na przyszłość
Podobne artykuły
PogodaPoznań
temp. min./max.
0°C/2°C
Polecany artykuł
-
30.01.2021
Biedronka: 90 proc. warzyw i owoców będzie od ...
-
10.02.2021
Ochrona cebuli. Jakie są alternatywy dla wycof...
-
11.02.2021
Pod prąd. Z wizytą w gospodarstwie Henryka Kow...
-
10.02.2021
Dramat producentów warzyw trwa. A ministerstwo...
-
16.02.2021
Jak sprzedać ziemniaki i cebulę z większym zys...
-
13.02.2021
Bób i bobowate. W gospodarstwie Rychlickich z ...
Komentarze