StoryEditor

Zagrożenia w sadach z dnia 29.05.2019r.

29.05.2019., 15:01h
Jakie aktualne zagrożenia mogą wstępować w sadach owocowych? Pogoda sprzyja rozwojowi chorób i atakom szkodników. Nawałnice, które w ostatnich dniach nawiedziły tereny Polski mogły spowodować uszkodzenia, które wpłyną na rozwój chorób.

Wysoka wilgotność, podwyższone temperatury mogą wpływać nadal na możliwość występowania parcha jabłoni. Sadownicy, którzy wcześniej wykonali zabiegi ochronne preparatami interwencyjnymi mogą w tej chwili wykorzystać środki zapobiegawcze. Do ich wykonania można wykorzystać preparaty zawierające substancję czynną mancozeb.

W sadach, w których nie udało się jeszcze zapanować nad występującym mączniakiem jabłoni można nadal stosować środki do zwalczania, natomiast można je połączyć z tymi do zwalczania parcha jabłoni. Zgodnie z zaleceniami producentów należy stosować zgodnie z etykietami, natomiast można je łączyć i wtedy stosować nie częściej niż dwa razy w sezonie.

Poziom zagrożenia zarazą ogniową w ostatnich dniach wzrósł znacząco. Jak wiadomo największe zagrożenie występowało w momencie kwitnienia sadów. Obecnie potencjalne miejsca infekcji mogą stanowić rany powstałe w wyniku nawałnic czy gradobicia. W takim przypadku zaleca się zastosowanie produktów miedziowych lub opartych na fosforynach, które ograniczą presję choroby.

W przypadku brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, przy wysokiej presji choroby należy zwrócić uwagę na rotację ś.o.r., aby nie doszło do uodpornienia na substancje czynne. W tym czasie można stosować produkty miedziowe, pamiętając, aby nie używać ich jednak w okresach wysokich temperatur i wilgotności.

Obecne warunki pogodowe sprzyjają także presji ze strony szkodników. Warto ochronę sadów oprzeć na obserwacji pułapek feromonowych. W tym czasie można spodziewać się nalotów owocówki jabłkóweczki oraz mszyc.

Jeżeli w okresie kwitnienia nie zastosowaliśmy prewencyjnie ochrony przed mszycami obecnie można zastosować środki systemiczne, lub systemiczno-kontaktowe

Maciej Kania
21. lipiec 2024 19:18