StoryEditor

Zaraza ogniowa - groźna, bo nieprzewidywalna

25.05.2020., 11:06h

Jeśli we wrażliwych fazach fenologicznych warunki atmosferyczne będą jej sprzyjały, to zaraza ogniowa może być bardzo groźną chorobą jabłoni i grusz, zwłaszcza odmian podatnych. Jak zapobiegać jej rozprzestrzenianiu? 

Zaraza ogniowa rozwija się dynamicznie przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze w zakresie 18–30°C i kiedy dodatkowo rośliny są w pełni wigoru, czyli w okresie kwitnienia i wzrostu pędów. W takich warunkach okres inkubacji jest stosunkowo krótki i szybko pojawiają się jej objawy. Są jednak sytuacje, że objawy ujawniają się po dłuższym, liczonym w tygodniach, a nawet w miesiącach okresie inkubacji. Tak się zdarza, jeśli rośliny są zainfekowane w okresie spowolnienia wzrostu roślin, np. w drugiej części sezonu, w warunkach niższej temperatury i wilgotności powietrza. Można wówczas mówić o bezobjawowym przebiegu choroby. 


Walka z chorobą 


Najlepsze efekty walki z zarazą ogniową uzyskujemy działając profilaktycznie, zanim wystąpią jej objawy. W przypadku tej choroby jest to szczególnie ważne, gdyż nie dysponujemy środkami interwencyjnymi/wyniszczającymi, a do dyspozycji mamy jedynie rozwiązania, zapobiegawcze/profilaktyczne. 
21. lipiec 2024 22:40