StoryEditor

Akademia Sadu Nowoczesnego: dokarmianie dolistne

14.05.2021., 11:34h

6 maja odbyło się nasze drugie spotkanie z cyklu Akademia Sadu Nowoczesnego pt. „Jak poprawić plonowanie po kwitnieniu i na początku wzrostu zawiązków”. Rozmawialiśmy m.in. o dokarmianiu drzew. Cały zapis wypowiedzi Szymona Kamińskiego, specjalisty ds. sadownictwa znajdziesz pod artykułem!

Kwestię dokarmiania drzew w okresie intensywnych podziałów komórkowych omówił Szymon Kamiński, dyrektor ds. marketingu i specjalista ds. sadownictwa Bioagris.

Zauważył, że ten sezon opóźniony jest o nawet dwa tygodnie w stosunku do poprzedniego, a w sadach mamy dopiero fazę różowego pąka. 

Zabiegi dolistne, które należy wykonać, są uzupełnieniem zabiegów doglebowych. Zanim nastąpią podziały komórkowe należy podać azot, bor i cynk. Te dwa ostatnie wpływają na utrzymanie kwiatów i zawiązków. Należy dostarczyć je po zbiorach. 

Kolejnymi ważnymi mikroelementami są molibden, mangan i żelazo.

- Rzadziej o nich myślimy, ale są równie ważne dla prawidłowego przebiegu procesów chemicznych w komórkach – zaznaczył Kamiński.

Co możemy zrobić obecnie, przed kwitnieniem?
Specjalista radzi, by sięgnąć, np. po aminokwasy, które są dobrym źródłem energii dla roślin. Poleca także algi, poliaminy i cytokininy – te ostatnie wspierają wykorzystywanie giberelin. 

Kamiński zaznaczył, że w najważniejszym okresie, czyli podczas kwitnienia drzewa muszą mieć dostęp do wapnia. W tej fazie stosowane są głównie produkty, które wykorzystują zjawisko pompy auksynowo-wapniowej.

Podczas wzrostu zawiązków należy zastosować dolistnie azot, magnez i wapń. 

- Niedoceniana w tym okresie jest siarka, a coraz częściej widoczne są niedobory tego składnika – zauważył ekspert.

Przy okazji zaznaczył, że nie należy stosować adiuwantów silikonowych, terpenowych czy olejowych w okresie 4-6 tygodni od początku kwitnienia. Lepiej sięgnąć wtedy po adiuwanty naturalne, np. żywicę sosny, które nabudowują warstwę woskową na młodych zawiązkach.

Zobacz zapis wypowiedzi Szymona Kamińskiego, dyrektora ds. marketingu i specjalisty ds. sadownictwa Bioagris!
20. maj 2024 14:04