StoryEditor

Akademia Sadu Nowoczesnego. Na co zwrócić uwagę, kupując drzewka od szkółkarza?

04.03.2021., 11:28h

Podczas naszego pierwszego spotkania z cyklu Akademii Sadu Nowoczesnego - "Przygotowania do sezonu w sadach ziarnkowych" rozmawialiśmy m.in. o jakości materiału nasadzeniowego. Zapis wypowiedzi dr hab. Magdaleny Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie obejrzysz pod artykułem!

Podczas naszego webinarium dr hab. Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podpowiedziała, na co zwrócić uwagę, kupując drzewka od szkółkarza. Zaznaczyła, że niejednokrotnie sadownicy mają problem z określeniem jakości materiału szkółkarskiego i nie wiedzą, jak wybrać najlepsze drzewka. 

- Na wybór materiału nasadzeniowego wpływ mają oczekiwania i możliwości agrotechniczne i finansowe sadownika, model sadu, gatunek oraz warunki klimatyczno-glebowe. Obecnie tylko zdrowy i najlepszej jakości materiał nasadzeniowy znajdzie nabywców po atrakcyjnej cenie - zaznaczyła. 

Ogromne znaczenie ma oczywiście stan zdrowotny drzewek, gdy dobór odmianowy do nowo zakładanych sadów opiera się na taksonach podatnych lub wyjątkowo wrażliwych na choroby kory i drewna oraz rewersję.

- Dlatego przy zakupie drzewek powinniśmy zwracać uwagę na ich jakość, w tym zdrowotność i pochodzenie - powiedziała. 

Zaznaczyła, że jakość zewnętrzna drzewek, czyli wysokość, liczba pędów, długość korzeni i średnica pnia, zależy głównie od technologii produkcji, odmiany, typu użytej podkładki i warunków pogodowych. Bardzo ważna jest tożsamość oferowanego materiału.

- Chodzi o to, by drzewka były tożsame z odmianą. To ważne w przypadku przede wszystkim rewersji. A popularnie obecnie odmiany są na nią podatne – powiedziała profesor.

W kontekście tegorocznych uszkodzeń mrozowych dr Kapłan oceniła, że sadzenie drzewek jesienią jest ryzykowne, bo mogą pojawić się spadki temperatur. Dotyczy to zwłaszcza materiału, który nie był przygotowany do spoczynku zimowego.

Zwróciła też uwagę, że w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się drzewka dwuletnie, które stwarzają duże problemy z przyjęciem i wystartowaniem w nowo posadzonym sadzie.

- Najczęściej jest to związane z deficytem wodnym oraz problemami replantacyjnymi - podkreśliła. 

Do zakładania sadów owocowych oferowane są następujące rodzaje materiału szkółkarskiego:
  • podkładki szczepione w ręku
  • podkładki ze śpiącym oczkiem
  • jednoroczne okulanty z koroną
  • okulanty bez korony
  • drzewka dwuletnie z przycięcia okulantów 
  • drzewka dwuletnie szczepione w ręku z jednoroczną koroną
  • drzewka siedmiomiesięczne, bez rozgałęzień
Prof. Kapłan omówiła także możliwości reklamacji wadliwego materiału szkółkarskiego. 
Oglądaj zapis całego wystąpienia prelegentki!


22. maj 2024 11:54