StoryEditor

Bezpieczny plon. Systemy ochrony sadów

13.05.2021., 11:34h

Przymrozki to nie jedyne zagrożenie dla przyszłych plonów. W ciągu sezonu dojrzewające owoce są narażone na gradobicia, miękkie i wrażliwe czereśnie – na pękanie w wyniku opadów deszczu, a tuż przed zbiorem część plonów stanowi łatwo dostępny pokarm dla ptaków. Na szczęście obecnie rynek oferuje wiele pomocnych rozwiązań do ochrony naszych upraw.

Rozwiązania prezentowane w tym artykule są różne, bo i czynniki ryzyka są różne. Ale cel jest jeden – uchronić przyszły plon przed utratą jakości. Często są to drogie inwestycje, ale – biorąc pod uwagę, ile bez nich można stracić – warte swojej ceny.

Ochrona przeciwgradowa

W ostatnich sezonach gradobicia w Polsce stały się coraz bardziej nieprzewidywalne. Uszkodzeniom ulegają przede wszystkim owoce, które tracą na wartości handlowej. Nie rzadko niszczone są również kwiaty, liście (powierzchnia asymilacyjna), pędy czy delikatna kora młodych drzew, czego skutkiem jest wzrost infekcji chorób grzybowych (rak drzew owocowych, zgorzele pędów czy brunatana zgnilizna) i bakteryjnych (zraza ogniowa, rak bakteryjny). Zabezpieczanie sadów przed tym groźnym zjawiskiem atmosferycznym staje się więc koniecznością.
20. lipiec 2024 12:36