StoryEditor

Borówka amerykańska na tarasie?

Pod brandem handlowym "Borówka Tarasowa" Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha oferuje serię licencyjnych odmian borówki amerykańskiej fińskiej hodowli, przeznaczonych do amatorskiej, doniczkowej uprawy na balkonach i tarasach.

Borówki tarasowe mogą służyć jednocześnie jako rośliny owocowe i ozdobne, zdobiące taras, patio czy loggię – zwarte krzewy obsypane owocami wyglądają bowiem bardzo dekoracyjnie. Uprawa tych roślin to również świeże owoce borówki dostępne „prosto z krzaka”. Owoce oprócz tego, że są wyjątkowo smaczne i aromatyczne, są ponadto bogate w związki prozdrowotne, m.in. antocyjany.

W serii Borówek tarasowych dostępne są cztery odmiany:

‘Alvar‘ PBR (Brunswick x June)

‘Arto‘ PBR (June x (Bluecrop x (V.uliginosum x Rancocas))

‘Aino‘ PBR (Arne x Augusta)

‘Jorma‘ PBR (Brunswick x June)

Ich najważniejszą cechą jest wysoka mrozoodporność – można je polecić do uprawy na tarasach i balkonach. Borówki te mogą zimować w pojemniku. Wyróżnia je bardzo obfite owocowanie i zwarty, kompaktowy pokrój – dorastają do około 1,5 m wysokości. Wielkość owoców nieco się różni, w zależności od odmiany, ich średnica wynosi od 1 do 1,5 cm.

Borówki tarasowe prezentowano podczas wystawy Szkółkarski Show Room, która odbyła się w Gospodarstwie Szkółkarskim Ciepłucha w Konstantynowie Łódzkim. (A.M.)

01. czerwiec 2023 23:19