StoryEditor

Chloropiryfos już wycofany!

16.04.2020., 11:02h

Zapamiętajmy, dziś, tj. 16 kwietnia 2020 r., upływa termin wykorzystania preparatów opartych na chloropiryfosie. Co dalej?

13 stycznia Komisja Europejska poinformowała o wycofaniu z handlu preparatów opartych na chloropiryfosie i chloropiryfosie metolwym z dniem 1 kwietnia br. oraz o terminie wykorzystania zapasów preparatów je zawierających do 16 kwietnia.

W uprawach sadowniczych te substancje aktywne znajdują się w kilku przydatnych na początku sezonu preparatach, m.in. Pyrinex M22 EC i Reldan 225 EC, a także w produktach Chlorop-Pro 480 EC, Cyren 480 EC i Pyrinex 480 EC.

Pyrinex M22 EC i Reldan 225 EC były powszechnie stosowanymi środkami zarejestrowanymi do walki z mszycami, zwójkówkami i owocówką jabłkóweczką w sadach. Skutecznie zwalczały także owocnicę jabłkową i miodówki.

Jak informuje dr Alicja Maciesiak, preparaty te były przydatne zwłaszcza wczesną wiosną, najczęściej w fazie zielonego pąka kwiatowego, do zwalczania mszyc, a przede wszystkim mszycy jabłoniowo-babkowej i bawełnicy korówki. Po 16 kwietnia program zwalczania mszyc w wielu sadach musi zatem ulec znacznym zmianom.
O tym jak walczyć z tymi szkodnikami więcej można przeczytać w kwietniowym numerze Sadu Nowoczesnego (SN 4/2020). Jak dodaje Barbara Błaszczyńska, w fazie zielonego pąka jabłoni, następnie różowego pąka i tuż przed kwitnieniem chloropiryfos był najtańszą i najskuteczniejszą substancją aktywną zwalczającą jednocześnie mszyce i zwójki (starsze i młodsze stadia larwalne).


Oprac. i fot. hc
21. lipiec 2024 22:23