StoryEditor

Choroby i szkodniki ziarnkowych - groźne po kwitnieniu

08.06.2020., 11:07h

Początkowo susza i pogłębiający się deficyt wody po bezśnieżnej zimie, później ochłodzenie i wzrost opadów, aż wreszcie przymrozki, a nawet lokalne opady gradu. Wszystko to sprawia, że coraz trudniej planować strategię ochrony przed chorobami i szkodnikami, zwłaszcza mając na uwadze ekonomię gospodarstwa. 

Przystępując do zabiegów ochrony roślin, należy pamiętać, aby wykonywać je zgodnie z sygnalizacją zagrożenia przy wykorzystaniu produktów zawierających etykiety w języku polskim oraz dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla zapewnienia wysokiej skuteczności zabiegów ważne jest przestrzeganie prawidłowych terminów aplikacji i dawek. Dla produktów o działaniu układowym konieczne jest wykonanie aplikacji przy wysokiej wilgotności na suche liście, tak aby substancja aktywna mogła zostać w jak największej części pobrana i wbudowana w tkanki. 


Co z chorobami? 


W uprawie jabłoni odwiecznym wrogiem są parch jabłoni i mączniak prawdziwy. Te dwie choroby w zależności od przebiegu pogody prześcigają się w walce o miano najważniejszej. Zimna i wilgotna aura występująca na terenie całej Polski od drugiej dekady maja to czas intensywnego rozwoju parcha jabłoni. 
21. lipiec 2024 14:47