StoryEditor

Co wpływa na ceny nawozów?

05.06.2019., 15:02h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz koncern chemiczny odpowiedziały Dolnośląskiej Izbie Rolniczej na zapytanie dotyczące przyczyn wzrostu cen nawozów mineralnych.

W odpowiedzi pismo z dnia 12 marca 2019 r. zawierające prośbę o przedstawienie wyjaśnień /przyczyn wzrostu kosztów produkcji nawozów mineralnych, zwłaszcza azotowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazuje informację uzyskaną przez Departament Skarbu Państwa KPRM od spółki Grupa Azoty S.A., która złożyła następujące wyjaśnienia w powyższej sprawie:

Z uwagi na fakt, że w Polsce dominują gospodarstwa małe i średnie, Grupa Azoty zbudowała krajowy system sprzedaży oparty o sieć autoryzowanych dystrybutorów, sprzedających polskim rolnikom ponad 3,5 mln ton nawozów azotowych i wieloskładnikowych, które produkowane są w ruchu ciągłym przez rok w zakładach w Tarnowie, Policach, Puławach, Kędzierzynie-Koźlu i Gdańsku.

Na ceny tych nawozów wpływa wiele czynników a najistotniejsze z nich to:

  • ceny surowców (gaz ziemny, amoniak – dla nawozów azotowych; sól potasowa, fosforyty, siarka – dla nawozów wieloskładnikowych),
  • ceny nawozów na największych rynkach europejskich (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Ukraina, Rosja) i światowych (Egipt, Maroko, Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Indie),
  • zachowania importerów na rynku krajowym,
  • ceny podstawowych płodów rolnych w stosunku do cen nawozów.

W szczególności należy odnieść się do kosztów produkcji nawozów, gdzie – w przypadku produkcji nawozów azotowych – najważniejszym czynnikiem kosztowym jest cena gazu ziemnego (ok. 50-70% kosztów produkcji). Jego cena w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej oraz jest znacząco wyższa – nawet ponad 3-krotnie – od ceny dostępnej dla producentów rosyjskich. Poza importem gazu, Grupa Azoty jest uzależniona także od importu fosforytów i soli potasowej, podobnie jak większość unijnych producentów nawozów mineralnych. Dodatkowo, producenci w Unii Europejskiej oprócz wysokich kosztów energii ponoszą dodatkowe koszty uprawnień do emisji CO2, co jest aspektem pogarszającym ich konkurencyjność.

Grupa Azoty monitoruje rynek rolny, a realna siła nabywcza rolników jest stale analizowana przez pryzmat ceny pszenicy w stosunku do ceny nawozów. Podczas, gdy ceny detaliczne nawozów azotowych i wieloskładnikowych na rynku krajowym w ujęciu rocznym podlegają zmianom z uwagi na kalendarz agrotechniczny oraz popyt, ich zmiany w dłuższym terminie, tj. w ujęciu kilkuletnim wskazują na obniżenie cen (m.in. na podstawie dynamiki cen rynkowych nawozów Grupy Azoty: Zaksan, PULAN, PULREA, Polifoksa 6, Polifoksa 8).

Maciej Kania
Źródło: Dolnośląska Izba Rolnicza

04. grudzień 2024 09:48