StoryEditor

Czas na letnie cięcie drzew

29.07.2021., 11:39h

Lipiec i sierpień to czas wykonywania letniej przycinki drzew i krzewów owocowych. Dla niektórych spośród nich, np. jabłoni czy gruszy, nie jest to główny zabieg w ciągu roku, jednak np. czereśnie czy wiśnie należy podcinać właśnie teraz, po zbiorze owoców.

Co trzeba zrobić?

Przymierzając się do letniej przycinki, powinniśmy skupić się na redukowaniu i usuwaniu poprzez przycięcie lub wyłamanie tzw. wilków. Wilki to silne jednoroczne pędy, jeszcze niezdrewniałe, które zwykle rosną pionowo. Pędy te nie przyczyniają się do większego owocowania, a tylko zagęszczają koronę drzewa. Dla dobra dojrzewających owoców powinno się usuwać większość wilków – dzięki temu owoce będą lepiej wybarwione. Pędów nie należy likwidować całkowicie. Warto zostawić te, które rosną poziomo i w dół. W ten sposób stworzymy drzewu rezerwę do odnowienia korony w kolejnym roku.

W trakcie letniego przycinania należy usunąć także gałęzie uschnięte i chore. Warto obserwować swoje drzewa, by w razie potrzeby dokonać prześwietlenia korony – to szczególnie ważne w przypadku wiśni, ale nie tylko. Pozbywanie się gałęzi, które zbyt mocno zagęszczają koronę drzewa, również pozwoli owocom lepiej dojrzeć.

Kiedy przycinać jabłonie i grusze?

W zależności od odmiany, terminy przycinania będą się różniły. Zasadniczo przycinać należy 3-4 tygodnie przed prognozowanym czasem zbioru. Nie warto zabierać się za to zbyt wcześnie, gdyż drzewo zacznie wypuszczać kolejne wilki, które ponownie zacienią owoce. Wczesne odmiany przycina się zwykle na przełomie czerwca i lipca, późne do końca sierpnia, czasem we wrześniu. Kluczowa jest obserwacja owoców, bo w trudniejszych sezonach czas zbioru może się wahać.

Przycinanie śliw

Śliwy również miewają skłonność do wypuszczania wilków. Pędy te nie owocują, a jedynie utrudniają dostęp światła w głąb korony. Najsilniejsze spośród nich warto po prostu usuwać przy nasadzie. Słabsze można jednak tylko przyciąć (mniej więcej nad piątym liściem) – po takim zabiegu drzewo łatwiej zawiąże pąki na kolejny rok.

Przycinanie czereśni i wiśni

Dla tych drzew przycinka po zbiorze owoców jest najważniejsza w roku. Cięcie nie powinno trwać dłużej niż do połowy września. Większość odmian wiśni i czereśni owocuje na młodych, maksymalnie dwu-, trzyletnich pędach. Poprzez przycinanie sprawimy, że drzewo wypuści nowe, a przy okazji możemy pozbyć się części starych gałęzi, zwłaszcza bezlistnych i nieowocujących. Przy czereśniach można także uciąć wierzchołek, gdyż drzewa te rosną wysoko.

Warto pamiętać też o tym, że wiśnie, w zależności od odmiany, mogą mieć tendencję do zagęszczania korony, a to wpływa na jakość owoców. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu zabiegowi, w kolejnym sezonie będziemy mogli pochwalić się świetnym zbiorem.

Jaką pogodę wybrać?

Niezależnie od gatunku drzewa, przycinanie najlepiej przeprowadzić w słoneczny i suchy dzień. Należy unikać upału, ponieważ odsłonięte po redukcji gałęzi owoce jabłoni, śliwy czy gruszy mogą zostać poparzone przez silne słońce. Korzystając z takiej pogody, najczęściej nie musimy szczególnie zabezpieczać pozostawionych przez sekator czy piłę ran drzewa. Rany te będą także szybciej się goić, a drzewo będzie mniej narażone na choroby drewna i kory, co szczególnie ważne w przypadku pestkowych. Trzeba jednak uważać na deszczowe dni, bo wówczas pojawia się zagrożenie chorobami grzybowymi.

Zuzanna Ćwiklińska

14. czerwiec 2024 17:22