StoryEditor

Czym się kierować przy zakupie drzewek owocowych w szkółce?

15.11.2019., 15:10h

Aby mieć gwarancję, że kupowany materiał szkółkarski jest zdrowy i tożsamy odmianowo, należy się upewnić, że pochodzi on z kwalifikowanej szkółki. Sadząc bowiem drzewka z niepewnego źródła, narażamy się na poważne straty finansowe spowodowane złą jakością nabytego towaru. Ponadto podczas zakupu materiału roślinnego zalecana jest jego wnikliwa ocena organoleptyczna. Poniżej krótkie przypomnienie, na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że drzewka dobrze się przyjmą i będą wydajne nie tylko w pierwszym roku po posadzeniu, ale i w kolejnych latach uprawy.

Jakie powinny być wymiary drzewek owocowych?

Wysokość drzewka powinna wynosić ponad 150 cm, a w wyborze ekstra – nawet ponad 180 cm. Ten parametr zależy od podkładki, odmiany i czasu, w jakim materiał szkółkarski przebywał w gruncie. Materiał starszy typu knip-boom będzie wykazywał silniejszy wzrost niż drzewka siedmiomiesięczne. Drzewko powinno charakteryzować się harmonijnym wzrostem wszystkich elementów budowy oraz silnym wigorem. 

Za optymalną średnicę pnia uznaje się 12–15 mm na wysokości 10 cm powyżej miejsca okulizacji. Miejsce uszlachetnienia może znajdować się na wysokości 10–25 cm, przy czym należy pamiętać, że im jest ono wyżej, tym siła wzrostu drzewa jest słabsza. Jest to szczególnie istotne przy wyborze odmian drobnoowocowych i krótkopędowych (np. Red Delicious, Gala) na podkładkach słabo rosnących, ponieważ obserwuje się u nich problem z wyrastaniem owoców, zwłaszcza w lata suche. 

Części wierzchołkowe nie mogą być uszkodzone 

Zasuszone, uszkodzone agrotechnicznie lub mechanicznie wierzchołki przewodnika i pędów bocznych mogą negatywnie wpływać na przyjmowanie się drzewek oraz ich wzrost. Po wysadz...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
22. lipiec 2024 05:20