StoryEditor

Czym wyróżnia się Chelan – nowa, amerykańska odmiana czereśni?

03.10.2019., 15:08h
Odmiana amerykańska, otrzymana w Washington State University w wyniku krzyżowania czereśni Stella ×Beaulieu. W produkcji (w USA) występuje od 1991 r. Obecnie drzewa tej odmiany uprawia się także w kilku innych krajach.


Charakterystyka odmiany Chelan

Drzewo rośnie średnio silnie, tworzy umiarkowanie zagęszczoną koronę, z konarami wznoszącymi się prawie pionowo. Kwitnie średnio wcześnie. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie i jest bardzo plenne. Wymaga zapylenia obcym pyłkiem.

Owoce dojrzewają około 10 dni później niż Burlat, na przełomie 4. i 5. czereśniowego tygodnia. W zależności od wielkości plonu, są one średniej wielkości (około 7 g) lub większe (jeśli plony są mniejsze). Kształt mają okrągły lub szeroko sercowaty. Skórka ciemnoczerwona z połyskiem. Miąższ także ciemnoczerwony, jędrny (chrząstka), smaczny. Owoce tej odmiany  są stosunkowo mało podatne na pękanie.

Ocena ogólna

Odmiana interesująca ze względu na wysoką plenność drzew, dobry smak owoców i małą ich podatność na pękanie w czasie deszczu. Wadą jest zaledwie średnia wielkość owoców.

Prof. dr hab. Elżbieta Rozpara
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

24. lipiec 2024 17:45