StoryEditor

Dobre wybarwienie jabłek - poprawić rumieniec

15.07.2021., 11:38h

Dobre wybawienie jabłek jest parametrem jakościowym stawianym na równi z twardością i jędrnością. Konsumenci często "kupują oczami", dlatego czerwone jabłka są tak chętnie wybierane przez konsumentów, a także przez firmy eksportowe. To w ostatecznym rozrachunku przekłada się zysk.

Uzyskanie owoców o odpowiednim rumieńcu na tle zielonej barwy zasadniczej nie jest jednak łatwe, a na końcowy sukces składa się wiele czynników, takich jak agrotechnika czy nawożenie.

Czynniki klimatyczne

Mówiąc o uzyskaniu czerwonego rumieńca, należy wziąć pod uwagę czynniki klimatyczne. Będą one wpływały na syntezę cukrów prostych w owocach, które warunkują syntezę barwników.

Dobowa amplituda temperatury

O czerwonej barwie skórki jabłek decyduje zawartość flawonoidów – barwników antocyjanowych. Synteza barwników zachodzi najszybciej, gdy w okresie dojrzewania owoców występuje duża dobowa amplituda temperatury powietrza – chłodne noce, ciepłe dni. Im niższa jest temperatura nocą, tym lepsze wybarwienie jabłek, szczególnie w okresie około 3 tygodni przed zbiorami owoców.

fot. M. Nowicki
18. kwiecień 2024 16:34