StoryEditor

Drzewka dobrze posadzone

04.03.2021., 11:28h

Coraz więcej gospodarstw decyduje się na całkowitą wymianę nasadzeń. To dobra okazja na odpowiednie przygotowanie stanowiska pod nowe sady. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas sadzenia drzewek?

Ostanie lata dość mocno zweryfikowały opłacalność uprawy niektórych gatunków, w tym poszczególnych odmian. Doskonałym przykładem jest jabłoń – zainteresowaniem cieszą się tylko wybrane odmiany lub grupy odmian, te które uznaje się za opłacalne. Obecnie obserwuje się masowe karczowanie kwater tzw. odmian niesprzedawalnych lub takich, które na przestrzeni ostatnich lat stały się przydatne tylko dla przemysłu.


Jeśli chcemy pozostać na rynku sadowniczym, to niewątpliwie powinniśmy zainwestować w wymianę starych odmian na nowe. Obecnie od tej sytuacji nie ma odwrotu i czy nam się to podoba, czy nie – decyzje taką musimy podjąć. Wcześniej czy później – to już zależy od nas.

Potencjał materiału szkółkarskiego

Dostępny na rynku materiał szkółkarski jest bardzo różnorodny, zarówno pod względem typu drzewek, ich jakości, jak i doboru odmian i podkładek. 


22. maj 2024 10:20