StoryEditor

Gala i jej sporty

18.10.2019., 15:09h
Prezentowane poniżej sporty różnią się m.in. stabilnością, intensywnością rumieńca czy okresem dojrzewania owoców. Łączy je jedno – wszystkie cieszą się zainteresowaniem konsumenta.

Gala Schniga® Schnitzer (s).

Mutant znaleziony w sadzie z Royal Galą, ma charakterystyczny czerwony kolor z szerokimi paskami. Na wybarwiających się owocach widnieją szerokie prążki i licznie odbarwione chimery (ciemnoczerwony rumieniec pokrywa maksymalnie do 70% powierzchni). Nadaje się do uprawy w regionach północnych. Typowy kolor uzyskuje po osiągnięciu idealnego stanu dojrzałości. Aby uzyskać odpowiedni rozmiar owoców, należy nabywać materiał odwirusowany i sprawdzony. Miąższ jabłek jest jasnożółty, drobnoziarnisty, soczysty i bardzo jędrny. Zawartość cukru jest szczególnie wysoka. Wzrost drzew jest umiarkowany o wysokiej wydajności. Stabilność mutanta waha się na poziomie od niskiej do średniej – w zależności od pochodzenia materiału wyjściowego. 


Owoce mają 
charakterystyczny czerwony kolor z szerokimi paskami

Gala Schniga® SchniCo (s).

Mutant wyselekcjonowany z Gala Schniga® Schnitzer (s), stabilniejszy od odmiany wyjściowej, o ciemno-czerwonym kolorze jabłek, z intensywnym rozmytym – lekko paskowanym rumieńcem z widocznymi delikatnymi paskami. Wybarwia się stosunkowo późno, po osiągnięciu idealnego stanu dojrzałości i terminu zbioru. Aby uzyskać odpowiedni rozmiar owoców, należy nabywać materiał odwirusowany i sprawdzony. Miąższ ma takie same właściwości jak Gala Schniga® Schnitzer (s). Jabłka kuliste, lekko zwężające się w kierunku zagłębienia przykielichowego, średniej wielkości. Wzrost drzew jest umiarkowany o wysokiej wydajności. Aktualnie jest jedną z popularniejszych odmian na rynku.


Gala Schniga® Schnitzer (s) jest jedną z popularniejszych odmian na rynku

Gala Schniga® SchniCo Red.

Mutant wyselekcjonowany z Gala Schniga® Schnitzer (s), stabilniejszy od odmiany wyjściowej, ma intensywne, ciemnoczerwone zabarwienie pokrywające całą powierzchnię owocu. Rumieniec ciemniejszy w porównaniu z odmianą Gala Schniga®SchniCo (s). Wybarwia się bardzo wcześnie, dlatego idealnie nadaje się do miejsc słabo sprzyjających wybarwieniu. Jabłka kuliste, lekko spłaszczone, zwężające się w kierunku zagłębienia przykielichowego, średniej wielkości. Wzrost drzew jest średnio-silny o wysokiej wydajności. Odmiana ta uważana jest raczej za stabilną. W czasie zbioru wszystkie owocemają jednolity kolor i można zbierać je jednorazowo. Miąższ owoców jasnożółty, zwarty, soczysty, dobra zawartość cukrów, bardziej kompaktowy niż inne mutacje Gali. Dojrzałość zbiorczą osiąga w drugiej połowie sierpnia. W chłodniach KA owoce można przechowywać do marca.


Gala Schniga® Schnitzer (s) ma intensywne, ciemnoczerwone zabarwienie pokrywające całą powierzchnię owocuGala Schniga® Schnitzer (s) owoce wewnątrz korony mogą mieć problemy z uzyskaniem rumieńca

Dr hab. Magdalena Kapłan

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Fot. Archiwum SN

21. lipiec 2024 17:49