StoryEditor

Grupa Azoty wprowadza nowe opakowania nawozów

15.09.2020., 11:15h

- Wszystkie produkty nawozowe Grupy Azoty będą sprzedawane w ujednoliconych opakowaniach – poinformowała dziś na konferencji prasowej Grupa Azoty. Ma to ułatwić rolnikom zakup nawozów.

Grupa Azoty wprowadza nową strategię marketingową, która zakłada ujednolicenie opakowań dla wszystkich nawozów. Do tej pory opakowania produktów czterech spółek wchodzących w skład Grupy Azoty, a więc zakładów z Puław, Polic, Kędzierzyna i Tarnowa różniły się od siebie. 

- Opakowania były odmienne. A rolnika nie powinno interesować, przez którą spółkę był wytworzony dany produkt, tylko że jest to produkt Grupy Azoty. Dlatego dziś przyszedł czas na kolejny krok w obszarze marketingowo-komunikacyjnym -  odchodzimy od pokazywania fabryk i wprowadzamy spójne opakowania - powiedział dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty SA.

dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty SA
Zgodnie z nową koncepcją, nawozy zostały podzielone na cztery grupy: nawozy azotowe, azotowe z siarką, dwuskładnikowe i wieloskładnikowe.

- Każdą z tych grup symbolizuje jakiś element ważny zrównoważonego rolnictwa. Na przykład nawozy azotowe mają kolor niebieski, symbolizujący wodę, a dwuskładnikowe są koloru brunatnego przywodzącego na myśl glebę. Z kolei nawozy wieloskładnikowe oznaczone są kolorem zielonym nawiązującym do pola, a nawozy azotowe z siarką żółtym wskazującym na plon – wyjaśnił Sławomir Zając, Dyrektor Biura Marketingu Segmentu Agro.

Zapewnił jednocześnie, że wielkość opakowania nie ulegnie zmianie, a jakość nawozów pozostanie na tym samym, wysokim poziomie.

W skład nawozów azotowych, a więc niebieskiej grupy wejdzie m.in. Pulan i dobrze znany rolnikom Zaksan czy Salmag. 

Z kolei żółtą grupę stworzą nawozy azotowe z siarką. To dość nowa gama produktów, które już zdobyły uznanie rolników. Należą do niej m.in. Saletrosan 26 i od niedawna produkowany Saletrosan 30 oraz Polifoska 21.


Kolejną grupą produktów, w kolorze brunatnym, będą wyselekcjonowane nawozy dwuskładnikowe, jak np. Holist czy Polidap. 

- Nie każdy rolnik potrzebuje wszystkich trzech składników mineralnych. Dlatego oferujemy nawozy dwuskładnikowe, które zawierają np. fosfor i wapń, azot i fosfor czy azot i potas - zaznaczył Sławomir Zając.

Ostatnią, zieloną kategorię stanowią wszechstronne nawozy wieloskładnikowe, czyli np. Polifoska 6, Polifoska Krzem czy cała grupa nawozów przeznaczona na średnich i małych gospodarstw jak np. Amofoska 4-12-12.


- Dzięki wprowadzeniu tych kolorów, rolnik będzie teraz mógł łatwo identyfikować grupę produktową. Nieważne, skąd przyjedzie nawóz – czy z Puław, czy z Kętrzyna – będzie taki sam – wyjaśnił Zając.


Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty


Pełny system komunikacji obejmie również punkty handlowe, tablice dojazdowe, samochody dostawcze, a także materiały informacyjne.

Wardacki: Zielony Ład szansą dla Grupy Azoty


Istotną rolę w kształtowaniu systemu komunikacji segmentu agro Grupy Azoty odegrały kwestie związane z Europejskim Zielonym Ładem. Jak przyznaje prezes Wardacki, firma jest przygotowana na realizację założeń Zielonego Ładu i rozporządzenia z 5 czerwca 2019 r. ws. udostępniania na rynku produktów nawozowych UE (większość przepisów nowego rozporządzenia będzie obowiązywać od 16 lipca 2022 roku). 


- Nie chcemy się bronić przed wymogami unijnymi - będziemy starali się im sprostać. Skoro założeń rozporządzenia czy Zielonego Ładu nie jesteśmy w stanie zmienić, musimy się do nich dostosować. Po konsolidacji z firmą Compo Expert, przenosimy ich wysokiej jakości innowacyjne nawozy specjalistyczne do masowej produkcji. Poza tym powolne uwalnianie azotu już mamy opracowane, a nowe produkty, jak np. kwasy humusowe pod nazwą TOhumus, już niedługo wjadą na linie produkcyjne w Tarnowie. Najpierw wprowadzimy je solo, a w przyszłości jako połączenie organiczno-mineralne z nawozami produkowanymi przez nasze spółki – wyjaśnił Wardacki. 


Dr Agnieszka Krawczyk z Grupy Azoty

Jak przyznała dr Agnieszka Krawczyk, Grupa Azoty, chcąc spełnić unijne wymogi w zakresie Zielonego Ładu, stawia na efektywność wykorzystania składników pokarmowych nawozów. 

- W Polsce ponad połowa azotu z nawożenia jest wykorzystywana przez rośliny. Reszta albo się ulatnia, albo jest wymywana. W UE wskaźnik ten jest nieco wyższy i wynosi 60 proc. Dlatego my już stosujemy nowoczesne technologie, jak inhibitory nitryfikacji czy inhibitory ureazy, które będą obowiązkowe w przyszłym roku. Pracujemy też nad powłokami biodegradowalnymi i połączeniem nawozu mineralnego z organiką – powiedziała Krawczyk.

ksz

Zobacz, co o zmianie opakowań mówi Sławomir Zając, Dyrektor Biura Marketingu Segmentu Agro z Grupy Azoty.
24. lipiec 2024 21:14