StoryEditor

Hiszpania wprowadza jabłonie odporne na wysokie temperatury

04.12.2020., 11:21h

Pierwsze drzewka nowej jabłoni odpornej na wysoką temperaturę zostaną posadzone w Katalonii w 2021 roku. 

Nowe jabłonie odmian odpornych na wysoką temperaturę, zostały zarejestrowane pod nazwą HOT84A1. Mają zostać wprowadzone na rynek na Półwyspie Iberyjskim w ciągu 3 lat.  

Jabłko jest czerwone, chrupiące, słodkie i soczyste. Zostało pozytywnie ocenione w ostatnich latach w Centrum Testowym Katalońskiego Instytutu Badawczego Rolno-Spożywczego (IRTA) w Lleida oraz w Centrum Testów Rolniczych Mas Badia w La Tallada d‘Empordà (Girona), gdzie letnie temperatury czasami przekraczają 40°C.
Nowe jabłonie odmian odpornych są wynikiem międzynarodowego programu hodowli jabłek i gruszek Hot Climate. Jego celem jest odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

- Nowe drzewka jabłoni odpornych na wysokie temperatury tworzone tradycyjnymi metodami, mają na celu przystosowanie się do coraz bardziej upalnych lat - wyjaśnia Joan Bonany, specjalista w programie IRTA Fructiculture.

- Ponadto stwarzają nowe możliwości dla rolników w uprawie jabłek w regionach, w których uprawa jabłek jest coraz trudniejsza, a także na obszarach bliżej konsumenta - dodaje.

ksz, oprac. na podst Freshplaza, IRTA
20. maj 2024 11:52