StoryEditor

Kończy się sezon zbioru jabłek. Jak zadbać o sad jesienią?

22.10.2021., 11:44h

Jest to też ten czas, kiedy drzewa – po zdjęciu owoców – przygotowują się do zimy, a pąki kwiatowe przyspieszają w procesie różnicowania, a więc przychodzi pora na zabiegi pozbiorcze i… warto pomyśleć o analizach gleby, zwłaszcza że w większości rejonów sadowniczych miniony sezon należał do "przekropnych" i wiele składników pokarmowych zostało wymytych.

Jak poprawić wybarwienie jabłek tuż przed zbiorem?

W przypadku późnych odmian jest jeszcze możliwość wykonania zabiegów mających na celu poprawę wybarwienia. Ze względu na trwające zbiory nie ma już czasu na doświetlanie jabłek za pomocą cięcia, ale możemy jeszcze spróbować dokarmiania fosforem i/lub potasem. Należy pamiętać, że intensywne dokarmianie potasem może sprzyjać przerastaniu jabłek i pogorszeniu ich zdolności przechowalniczej. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach zwiększenie kalibrażu jabłek może być bardzo korzystne, zwłaszcza że dokarmianie potasem jednocześnie sprzyja zwiększeniu zawartości cukrów.

Niektórzy sadownicy stosują przed zbiorami bardzo wysokie dawki chlorku wapnia, co powoduje zwijanie liści i szybką poprawę wybarwienia. Działanie takie upośledza jednak dalsze funkcjonowanie liści, a więc drzewom trudniej jest się później przygotować do zimy i słabiej wykształcają pąki kwiatowe – obniżamy więc naturalny potencjał drzew do wydania w następnym roku dobrej jakości jabłek. Jeśli więc drzewa w tym roku bardzo silnie owocowały i mają przez to słabsze pąki, może nie warto korzystać z tej metody poprawy wybarwienia...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
25. maj 2024 18:42