StoryEditor

Konwersja sadu pod cięcie mechaniczne

22.02.2021., 11:27h

W związku ze stale rosnącymi kosztami produkcji wielu sadowników decyduje się na cięcie mechaniczne i o ile nie ma problemów w przypadku nowoczesnych, młodych nasadzeń, o tyle w przypadku starszych, silniej rosnących sadów nasuwa się wiele pytań. Jak podejść do tego zagadnienia?

Początek roku to etap, w którym cięcie zimowe jest już w pełni, stąd wiele pytań w tym temacie. Cięcie jest pierwszym etapem budowania jakości, to właśnie podczas tego zabiegu zapewniamy prawidłowe doświetlenie owoców, co przełoży się na ich odpowiednie wybarwienie i wielkość.
W osiągnięciu tego celu pomocne może być cięcie mechaniczne. Przekształcenie sadu prowadzonego metodą tradycyjną pod cięcie mechaniczne nie musi być wcale trudne.

I etap: cięcie odmładzające

Do wprowadzania cięcia mechanicznego w starszych kwaterach powinno się podejść w kilku etapach. Po pierwsze nie powinno zaczynać się od razu od użycia maszyn do cięcia mechanicznego, ponieważ skutki mogą być odwrotne, a mianowicie spadek plonów i jakości oraz nieprawidłowy wzrost drzew.

fot. W sadach o rozstawie 3,5 × 1 m należy ciąć w odległości 45–50 cm od pnia

23. maj 2024 01:14