StoryEditor

Mini kiwi na rynku europejskim – 80 000 kilogramów

29.07.2022., 12:16h

Na kontynencie europejskim podaż na mini kiwi wzrośnie wraz z pojawieniem się pierwszych owoców z Portugalii. Podbije świat jak borówka?

- Spodziewamy się wyprodukować od 70 000 do 80 000 kilogramów minikiwi w tym sezonie – mówi Ricardo Machado.

W najbliższych dniach podaż na minikiwi zacznie rosnąć, za sprawą pojawienia się pierwszych owoców z Portugalii.

- Minikiwi Farm rozpocznie dostarczanie mini kiwi od 31 tygodnia i będziemy to robić do drugiego tygodnia września - mówi Ricardo Machado. - Portugalia jest obecnie jednym z głównych producentów tego owocu, a my jesteśmy również pierwszymi, którzy dostarczają kiwi na rynek europejski.- dodaje.Gospodarstwo Machado znajduje się w Vila Nova de Famalicão, pomiędzy Bragą a Porto. Klimat tego regionu zapewnia wcześniejszą produkcję w porównaniu do innych obszarów.

- Oprócz własnej produkcji współpracujemy z innymi portugalskimi plantatorami, a łącznie areał sięga 15-18 hektarów, z których spodziewamy się uzyskać w tym sezonie od 70 000 do 80 000 kilogramów kiwi odmian genewskich i weiki. Są one sprzedawane pod naszą marką Kiwish w 125 gramowych pojemnikach – mówi plantator.
Minikiwi jest stosunkowo nową jagodą i nie ma jeszcze rynku tak wielkiego, jak borówki czy maliny, ale owoce z tej rodzinnej firmy, założonej przez jego ojca w 2014 roku, docierają do miejsc w całej Europie.
- W 2013 roku mój ojciec, wspomagany przez profesora z Gandawy, przeprowadził pierwszy test z małą plantacją kiwi. Celem było sprawdzenie, czy dobrze dostosują się do Portugalii. Od tego czasu stopniowo stawaliśmy się jednym z największych producentów kiwi w Europie – mówi Ricardo.

Źródło: freshplaza
Fot: pixabay

14. czerwiec 2024 16:14