StoryEditor

Nie zwlekaj z nawożeniem wapniem

06.05.2020., 11:04h

Skutki niedostatecznego zaopatrzenia owoców w wapń można było wyraźnie odczuć w obecnym sezonie sprzedażowym. Przebieg pogody podczas wegetacji przyczynił się do obniżonej jakości owoców, a więc i ograniczonych możliwości ich sprzedaży. Aby taki scenariusz się nie powtórzył, warto już teraz pomyśleć o wczesnym dostarczeniu wapnia, również pozakorzeniowo. 

Sezon przechowalniczy 2019/2020 powoli dobiega końca. W komorach chłodniczych pozostaje zapewne wystarczająca ilość jabłek do zapewnienia ich podaży na rynku krajowym

Rozpatrując dynamikę eksportu tych owoców, to w momencie pisania tego artykułu realizowane były wysyłki głównie do państw ościennych – Białoruś, Ukraina, Węgry, Rumunia, Czechy. Ze względu na postępujący spadek jakości małe znaczenie w ogólnym eksporcie mają wysyłki do krajów Europy Zachodniej. 

Na początku kwietnia pojawiały się też zapytania o możliwość wysyłki np. Red Jonaprince’a na dalekie rynki (Indie). Jednak polscy sadownicy, grupy producentów, eksporterzy zdawali sobie sprawę z dużego prawdopodobieństwa reklamacji. Jabłka z zeszłorocznego zbioru odznaczały się wyjściowo słabą zdolnością przechowalniczą, a morska droga do Indii trwa 6 tygodni (obecnie nawet o 1–2 tygodnie dłużej ze względu na problemy logistyczne związane z Covid-19). 


24. lipiec 2024 21:07