StoryEditor

Nowe odmiany śliwy domowej

01.04.2021., 11:30h

Wśród nowych odmian śliw ważną grupę stanowią te tolerancyjne na wirusa ospowatości śliw (PPV). Które w badaniach Instytutu Ogrodnictwa – PIB wypadły obiecująco?

W pierwszej części artykułu zaprezentowałyśmy nowe odmiany śliwy domowej odporne i tolerancyjne na szarkę, pochodzące z różnych ośrodków hodowlanych na świecie, również z Polski. W tym numerze przedstawiamy odmiany tolerancyjne na szarkę, wyhodowane w Niemczech.

Juna

Jedna z najwcześniej dojrzewających odmian śliwy domowej otrzymana w wyniku krzyżowania śliw Katinka Zwintschers Frühe. Jest samopłodna. Jej drzewa rosną umiarkowanie silnie, kwitną średnio wcześnie i dobrze plonują. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w terminie zbliżonym do owoców odmiany Herman. Ich zaletą jest stosunkowo mała podatność na osypywanie w porównaniu z innymi odmianami o wczesnym terminie dojrzewania. Owoce są małe, o masie około 20 g, wyglądem przypominają Węgierkę Zwykłą. Okrywa je początkowo jasnofioletowa, a w pełnej dojrzałości ciemnoniebieska skórka z intensywnym nalotem woskowym. Miąższ jest żółtozielonkawy, zwarty, soczysty, kwaśno-słodki, aromatyczny. Pestka dość duża w stosunku do owocu, dobrze oddziela się od miąższu.

Azura (Blue Frost)

Odmiana otrzymana w wyniku krzyżowania śliw Hanita × Cacanska Lepotica. Jest częściowo samopłodna, ale lepiej plonuje w obecności zapylaczy takich jak: Katinka, Hanita, Haroma, Jofela. Jej drzewa rosną średnio silnie, wcześnie wchodzą w okres owocowania, plonują dobrze i regularnie. 

Fot. A. Głowacka, Azura (Blue Frost)

20. maj 2024 12:28