StoryEditor

Odmiany gruszy do produkcji ekologicznej

22.01.2021., 11:25h

Jakimi cechami powinny odznaczać się grusze przeznaczone do uprawy ekologicznej? Które odmiany będą najbardziej przydatne?

Grusze są ważnym gatunkiem sadowniczym strefy umiarkowanej. W światowej produkcji plasują się na drugim miejscu, zaraz po jabłoniach. Nadprodukcja jabłek i kłopoty z ich zagospodarowaniem stały się jednym z powodów zwiększonego zainteresowania uprawą grusz. Stąd też w krajach przodujących w ich produkcji areał uprawy tego gatunku szybko wzrasta.

W czołówce producentów gruszek znajdują się Chiny. Jednak ich produkcja opiera się przede wszystkim na odmianach orientalnych, a grusze europejskie stanowią zaledwie niewielki procent. W produkcji gruszek europejskich największe znaczenie mają: Włochy, USA, Hiszpania, Argentyna, Francja, a także Holandia, Belgia i Portugalia.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost produkcji gruszek przy niewielkim zwiększeniu powierzchni sadów. Oznacza to, że uprawa gatunku staje się bardziej intensywna. 

Fot. D. Kruczyńska: Owoce odmiany Isolda są wydłużone, lekko niesymetryczne, od strony nasłonecznionej pokryte cynobrowym, paskowanym rumieńcem, który niekiedy zajmuje około 50% powierzchni

22. maj 2024 10:37