StoryEditor

Odmiany jabłek na topie

06.11.2020., 11:19h

Wśród polskich sadowników utrzymuje się tendencja wybierania do nowych nasadzeń intensywniej lub ciekawiej wybarwiających się sportów odmian podstawowych. 

Warto jednak sięgnąć również po inne rozwiązania, jak odmiany wydające jabłka o czerwonym miąższu czy odporne na choroby. Prezentujemy te najpopularniejsze i perspektywiczne.

 

Z grupy Gala

 

Ze względu na duży popyt na jabłka Gali coraz większą popularnością cieszą się sporty jej mutantów, zwłaszcza te o ciemnym zabarwieniu skórki. Dostępne są kreacje o rozmytym i paskowanym rumieńcu.

Niestety, wśród mutacji Gali często dochodzi do regresji cech. Wynika to z wielu czynników genetycznych. Po latach możemy już stwierdzić, w przypadku których odmian powinniśmy częściej spodziewać się cofania cech mutacyjnych, a także jak ograniczać możliwość wystąpienia tego zjawiska.

Doświadczenia potwierdzają np., że najbardziej niestabilne są mutanty o owocach z paskowanym rumieńcem. Specjaliści z Europy Zachodniej twierdzą, że aby zapobiegać cofaniu się cech mutacyjnych, należy zaopatrywać się w materiał nasadzeniowy pochodzący z certyfikowanych i wolnych od wirusów zrazów, otrzymywany z owocujących drzew. Ważne jest bowiem, aby na drzewach widać było cechy owoców danego mutanta. Im są one bliższe pożądanym, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo regresji cech po posadzeniu drzewek. Mimo że materiał taki jest droższy, to jednak pewniejszy.

Najbardziej popularne ostatnio to m.in. Gala Brookfield Baigent, Gala Schniga SchniCo, Gala Schniga SchniCo Red. Z polskich odmian warto wspomnieć o sportach: Zuzi Gala i Natali Gala.

Cały artykuł przeczytasz w listopadowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!

22. lipiec 2024 06:15