StoryEditor

Odmiany wiśni do sadów towarowych

20.01.2021., 11:25h

Dla poprawy opłacalności uprawy wiśni w naszym kraju warto zdywersyfikować zarówno dobór odmian, jak i kierunki wykorzystania owoców. Wybierając odmiany do sadu towarowego, należy zdecydować, czy owoce będą produkowane z przeznaczeniem na rynek owoców świeżych, do przetwórstwa, czy do mrożenia.

Wiśnia jest gatunkiem dobrze przystosowanym do warunków klimatycznych Polski. Jej drzewa plonują zwykle dobrze i regularnie. Wiele odmian jest samopłodnych, a więc nie wymaga sadzenia dodatkowej odmiany jako zapylacza. Drzewa większości odmian wiśni są wytrzymałe na mróz, ale w niektóre lata pąki kwiatowe i kwiaty bywają uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Pod sad wiśniowy warto więc wybierać niewielkie wzniesienia, na których drzewa nie przemarzną w czasie mroźnej zimy i unikną uszkodzeń przymrozkowych.

Groźne choroby

Do najpoważniejszych chorób grzybowych utrudniających uprawę wiśni należą: drobna plamistość liści drzew pestkowych, brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz gorzka zgnilizna wiśni.

Drobna plamistość objawia się początkowo żółknięciem, a następnie przedwczesnym opadaniem liści. Jest to zjawisko niekorzystne, ponieważ prowadzi do znacznego obniżenia plonu, osłabia wzrost drzew i czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia mrozowe.

25. maj 2024 19:11