StoryEditor

Podtopienia w sadzie. Jak uratować plon?

30.06.2020., 11:09h

Niemal w całej Polsce silne, nawalne deszcze doprowadziły do podtopień sadów. W wielu kwaterach nadal stoi woda, a prognozy nie są optymistyczne, gdyż zakładają dalsze, choć nieco mniej intensywne opady. Jak zminimalizować stres wodny drzew owocowych i uratować plon?

Efekt dzisiejszej ulewy w Maciejowym Sadzie - poinformował 28 czerwca właściciel sadu na swoim profilu facebookowym i na dowód zamieścił to zdjęcie.


Długotrwałe podtopienia zagrażają rozwojowi systemu korzeniowego i zawiązków owocowych, ograniczają dostępność składników pokarmowych i negatywnie wpływają na strukturę gleby. W kwaterach z bardziej wrażliwymi odmianami, na jabłoniach szczepionych na wrażliwych podkładkach może rozwijać się groźna choroba - zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia. Dlatego w takich sytuacjach, jak obecnie, należy reagować natychmiast, by uratować plon.


- Na rozwój zgnilizny pierścieniowej podstawy pnia należy zwrócić uwagę szczególnie w nowo założonych sadach - replantacjach po starych nasadzeniach. W walce z tą jednostką chorobową najlepiej sprawdzi się Aliette 80 WG – wyjaśnia Janusz Miecznik, dyrektor marketingu firmy Agrosimex w najnowszym komunikacie sadowniczym. 


Konieczne nawożenie i ochrona


Nadmiar wody ma negatywny wpływ na strukturę gleby, co zaburza pobieranie składników pokarmowych. Dlatego w sadach poprzez odpowiednie zabiegi agrotechniczne należy jak najszybciej przywrócić gruzełkowatą strukturę gleby i optymalną zawartość azotu, magnezu, manganu, a w niektórych kwaterach także żelaza.


- Brak tlenu hamuje rozwój mikroflory bakteryjnej, która przekształca azot w łatwo przyswajalne dla upraw związki. Rośliny zaczynają także wykazywać objawy niedoboru magnezu – wyjaśnia Miecznik. 


Dlatego w celu szybkiego uzupełnienia magnezu można sięgnąć po nawóz Mag S Aloy, który zapewnia roślinom natychmiastowe i długotrwałe zaopatrzenie w ten pierwiastek, a także siarkę. W celu uzupełnienia magnezu i azotu należy wykonać zabieg np. Azofolem. 


- Można go połączyć z Protaminalem, zawierającym aminokwasy roślinne, dzięki czemu poprawi się kondycja aparatu fotosyntetycznego – wyjaśnia ekspert.


W sadach następuje szybki przyrost zawiązków owocowych, których generalnie w tym roku jest mało. Należy więc pamiętać o wapniu, by utrzymać ich jakość.

- W tym roku walka o jakość będzie wyzwaniem. Trzeba będzie wykonać kilkukrotnie zabiegi nawozami wapniowymi, np. Rosatop Ca czy Viflo CAL S, który dodatkowo działa osłonowo na choroby, szczególnie w grupie Golden Delicious. Zabieg ten można wykonać w połączeniu z fungicydami z grupy SDHI, np. z Bellisem 38 WG – mówi dyrektor. 

Należy też pamiętać, że deszcze zmyły zastosowane przed opadem środki ochrony roślin. Część kwater może nie być zabezpieczona przed chorobami.
20. lipiec 2024 09:41