StoryEditor

Produkcja nastawiona na jakość

17.09.2020., 11:15h

Czym byłby największy sad w Europie bez rodzimych producentów materiału szkółkarskiego? W dostarczaniu sadownikom wysokiej jakości drzewek specjalizuje się Szkółka Drzew Owocowych Sobczak z Grudzkowoli (gm. Grójec).

Początki rodzinnego biznesu sięgają 1987 r. 

– Zaczynałem wtedy od 10 tys. drzewek, z czasem gospodarstwo rozrosło się do 46 ha, z czego 15 ha stanowią szkółki. Część ziem jest dzierżawiona – opowiada Krzysztof Sobczak, który wraz z synem Wojciechem zajmuje się produkcją drzewek owocowych i podkładek jabłoni. Cała produkcja jest rozproszona na kilku działkach, wszystkie jednak znajdują się na ziemi grójecko-wareckiej – w samym sercu regionu sadowniczego.

Preferencje odmianowe

W tym sezonie szkółka produkuje około 160 tys. okulantów, 25 tys. drzewek siedmiomiesięcznych i 20 tys. drzewek dwuletnich szczepionych w ręku. 

– Dawniej drzewka wysyłaliśmy na Wschód (Ukraina, Białoruś, Litwa, Rumunia), obecnie zaopatrujemy przede wszystkim rynek krajowy – mówi Krzysztof Sobczak. Oferta szkółki jest więc dostosowana do potrzeb polskich sadowników. Dominują w niej jabłonie odmian: Empire, Gala, Golden Delicious i Szampion. 

– Od niedawana mamy też licencję na odmianę wyhodowaną przez KIKU – Red Delicious Red Cap – mówią szkółkarze.
24. lipiec 2024 18:00