StoryEditor

Produkcja warta Zachodu

21.12.2020., 11:23h

Udziałowców grupy producentów rolnych Owoc Wysoczyn, oprócz wielopokoleniowej tradycji sadowniczej łączy coś jeszcze. To wspólny cel, aby stale podnosić efektywność i jakość produkcji. Sposób zarządzania firmą i nastawienie na klienta to dowód na to, że organizowanie się w grupę może się opłacać.

Grupa producentów rolnych Owoc Wysoczyn Sp. z o.o. z siedzibą w Siedzowie (gm. Sobienie-Jeziory) powstała w 2011 r. Jej członkowie – obecnie 64 producentów – gospodarują na łącznej powierzchni 340 ha. Większość, bo aż 95% nasadzeń, stanowią jabłonie; pozostałe 5% to grusze, czereśnie i w niewielkim zakresie kapusta pekińska. Grupa Owoc Wysoczyn należy do konsorcjum Appolonia.

Obecnie wysokość produkcji w sezonie wynosi 10–12 tys. ton. Jej stopniowy wzrost to wynik postępującej od 2017 r. wymiany nasadzeń przeprowadzanej w ramach programów operacyjnych dla grup producentów rolnych. Obok tradycyjnych odmian, takich jak Szampion, Idared czy Jonagoldy, są tu również uprawiane paskowane sporty Gali (m.in. Schniga SchniCo, Zuzi, Brookfield), Red Jonaprince Select czy Red Delicious (Jeromine, King Roat, Red Chief, Camspur). 
 

Cały artykuł przeczytasz w grudniowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!


23. maj 2024 02:45