StoryEditor

Przymrozki: przy gruncie nawet -6 st. C. Będą straty?

27.04.2021., 11:33h

Za nami zimne noce. Miejscami termometry pokazywały nawet -6 stopni Celsjusza. Sadownicy chronili swoje uprawy m.in. rozpalając ogień w kominkach. 

Przymrozki pojawiły się niemalże w całej Polsce. Noc z poniedziałku na wtorek była chłodniejsza od poprzedniej, a temperatury spadły nawet do -6 st. Celsjusza. Dostajemy sygnały, że miejscami przy gruncie było nawet mniej! 

Jak takie niskie temperatury wpłyną na drzewa owocowe i krzewy? Wszystko zależy od tego, w jakiej są fazie rozwojowej i jak były zabezpieczone przed przymrozkami.

Jeżeli jest wczesna faza rozwojowa i rośliny nie są rozhartowane, to obecnie przymrozki nie powinny narobić dużych strat.
Część sadowników chroniła też swoje plantacje, paląc brykiet w kominkach. Ale trzeba przyznać, że w niektórych sadach te uszkodzenia się pojawiają. 

Przymrozek zaszkodził także owocom miękkim. Od jednej z plantatorek czarnej porzeczki dostaliśmy sygnał, że na bardzo wczesnej odmianie - Sanjucie - po dwóch nocach z temperaturą -5 st. C bedą straty.

Tak wygląda odmiana porzeczki Sanjuta w okolicach Płońska. Przymrozek uszkodził część plantacji.


Nadal w uprawach owoców warto stosować zabiegi zabezpieczające i biostymulujące.

Prognozy wskazują, że przed nami jeszcze kilka zimnych nocy. Ale w środę (28.04) przymrozki będą słabsze, a w czwartek (29.04) występować będą już tylko miejscami. Jak prognozuje portal twojapogoda.pl, do piątku (30.04) ujemne temperatury ustąpią.

Kamila Szałaj
20. maj 2024 14:02