StoryEditor

Przymrozki w czerwcu? Pogoda może spłatać nam figla

20.05.2021., 11:35h

Zdaniem meteorologów, w czerwcu możemy spodziewać się przymrozków.

Wyjątkowo zimny kwiecień i maj opóźnił wegetację. Na większości odmian w sadach mamy dopiero końcówkę fazy kwitnienia. A zanosi się na to, że pogoda zrobi nam kolejnego psikusa i w czerwcu. Kilka tygodni po "zimnej Zośce" mogą pojawić się przygruntowe przymrozki. 
  
- Czerwiec to pierwszy miesiąc meteorologicznego lata. Jednak w tym roku iście letniej pogody nam nie przyniesie. Podobnie jak w kwietniu i maju, średnie temperatury będą niższe od tego, co zazwyczaj mamy o tej porze roku - informuje serwis Twoja Pogoda. 

Autorzy serwisu twierdzą, że Polska będzie jednym z nielicznych krajów, gdzie odchylenie średniej temperatury od normy na minus będzie największe.

- To oznacza zimne noce i poranki, z temperaturami spadającymi nawet poniżej 5 stopni i groźbą wyjątkowo późnych przygruntowych przymrozków, zwłaszcza na początku miesiąca - czytamy na twojapogoda.pl.

Również z analizy portalu fanipogody.pl wynika, że w Europie pojawią się przymrozki.

- Do regionów Europy Zachodniej nadchodzi ochłodzenie. Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach we Francji, Niemczech, czy na Wyspach Brytyjskich wystąpią poranne przymrozki. Mróz wystąpi w Skandynawii i Alpach” – czytamy na stronie portalu. 

Z kolei według IMGW czerwiec ma być ciepły. Twojapogoda.pl twierdzi, że to założenie jest błędne, bo "w czerwcu blokada cyrkulacji utrzyma się, a to oznacza dominację napływu powietrza z północy i północnego zachodu, a nie z południa."

oprac. ksz
20. maj 2024 14:42