StoryEditor

Siatki przeciwgradowe w praktyce

14.06.2021., 11:36h

Zapobieganie stratom powodowanym przez gradobicia jest możliwe poprzez wykupienie polisy ubezpieczeniowej na sad czy stosowanie działek przeciwgradowych. Jednak najbardziej skutecznym systemem jest instalacja siatek przeciwgradowych. Jak zaplanować taką inwestycję? Na jakie aspekty agrotechniczne warto zwrócić uwagę podczas prac w sadzie chronionym siatkami?

Ostatnie sezony w Polsce obfitowały w intensywne gradobicia, występujące w różnych częściach kraju, często również w regionach dotychczas przez to zjawisko nie nawiedzanych. Szczególnie dotkliwe straty w roku 2020 odnieśli sadownicy rejonu Sobienie Jeziory – Wilga – Warka: pomimo skutecznej ochrony przed przymrozkami, które dały się we znaki wiosną 2020 r. z ostatnim w nocy z 22 na 23 maja, huraganowe gradobicie z 7 czerwca skutkowało w wielu przypadkach przeznaczeniem 100% plonu do przetwórstwa. Ucierpiały również drzewa nie tylko te młode, ale i kilkuletnie – intensywne i długotrwałe opady gradu łamały pędy, a plantacje wyglądały jak po "skoszeniu".

Inwestycja, która się opłaca

Dlatego bardzo ważnym etapem modernizacji polskich sadów jest ich osłanianie siatkami przeciwgradowymi, które coraz częściej okazują się być jedynym rozwiązaniem zapewniającym ciągłość dostaw owoców.

fot. Grzęda. Chile, jabłonie odmiany Fuji; w kwaterach, gdzie są trudności z wybarwianiem się jabłek, rozkładane są folie odblaskowe

24. maj 2024 09:08