StoryEditor

UniCal® – zadbaj o dobre plony!

02.09.2020., 11:14h

W świetle rosnących wymagań konsumenckich w produkcji sadowniczej szczególną rolę pełnią wapń i fosfor. W uzyskaniu owoców wysokiej jakości pomocny jest wapniowo-fosforowy nawóz dolistny UniCal®. Jakie są zalety jego stosowania?

O tym, że wapń jest niezbędny do podziału komórek roślinnych i poprawy wytrzymałości ścian komórkowych, podnosi odporność roślin na agrofagi, a wreszcie o jego nieocenionej roli w uzyskaniu twardych, trwałych w obrocie owoców, wie już chyba każdy. Rzadko jednak rolnicy rozumieją, jakie znaczenie ma w tym wszystkim fosfor. Oba te pierwiastki (w postaci fosforynu wapnia) wraz z kompleksem metabolitów 2-oksoglutaraminianu (2-OKSY) i kwasu piroglutaminowego (PGA) zostały zamknięte w unikalnym produkcie UniCal®. 

Czym jest UniCal®?

UniCal® (CaHPO3) zawiera 40% fosforu (P2O5) i 18% wapnia (Ca). Fosforyn wapnia bierze udział w biosyntezie aromatycznych aminokwasów, fenoli i auksyn. Poprawia aktywność korzeni. Z kolei kompleks 2-OKSY/PGA zwiększa asymilację azotu z gleby, wzmagając procesy fotosyntezy, co przekłada się na poprawę wiązania większej ilości wapnia z gleby. UniCal® ma zatem bardzo duży wpływ na rozwój rośliny, stosując go, zauważamy radykalną poprawę jakości owoców, zdrowotności i wydajności drzew. 

UniCal® jest nawozem dolistnym, ale może być też podawany poprzez fertygację. Może być stosowany w mieszaninie ze środkami fungicydowymi, ale w temperaturze nie wyższej niż 24°C. 

UniCal® w sadach jabłoniowych

Zastosowanie nawozu UniCal® w uprawach jabłoni zapewni drzewom energię niezbędną w okresie intensywnych podziałów komórkowych oraz wzmocni struktury ścian komórkowych. Dodatkowo podniesie przepuszczalność błon komórkowych oraz wspomoże prawidłowy przebieg podziałów komórkowych. Dostarczając dolistnie wapń, zmniejszamy konkurencję o ten pierwiastek pomiędzy poszczególnymi częściami roślin, co w przypadku jabłek ma szczególne znaczenie w okresie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców.


W sadach jabłoniowych nawożenie dolistne UniCal® powinno się zacząć już w okresie kwitnienia – w okresie pękania pąków i być kontynuowane w momencie opadania płatków kwiatowych i w fazie orzecha laskowego. Polecana dawka zwykle wynosi 2 l/ha.

UniCal® na pękanie czereśni

W tych sadach czereśniowych, gdzie stosowane jest regularne nawożenie dolistne preparatem UniCal®, owoce są mniej podatne na pękanie, zachowując swoją jakość handlową – ich skórka jest bardziej wytrzymała, a same czereśnie dłużej pozostają jędrne, wytrzymałe na transport i trwałe w obrocie handlowym.Dolistne stosowanie preparatu UniCal® w sadach czereśniowych zaleca się kolejno w fazach: pękania paków, kwitnienia, opadania płatków oraz wzrostu zawiązków (dawka 2–3 l/ha). W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych nawożenie dolistne UniCal® należy kontynuować również przed zbiorami (3–4 zabiegi co 7 dni, ostatni na około tydzień przed zbiorem). UniCal® można stosować również przed spodziewanymi opadami, co doraźnie wspomaga owoce, które w tym czasie są szczególnie narażone na pękanie. 


UniCal® nie tylko w sadach

UniCal® znajduje zastosowanie również w uprawach owoców jagodowych. Pierwszy zabieg preparatem UniCal® na plantacjach wykonuje się na początku sezonu, gdy rośliny mają w pełni rozwinięte liście (w dawce 1 l/ha), a następnie – w dawkach po 2 l/ha – w fazach: na początku kwitnienia, w pełni kwitnienia, na początku opadania płatków kwiatowych i trzy tygodnie po kwitnieniu. 

Oprócz plantacji jagodowych UniCal® może być z powodzeniem stosowany w uprawach warzywnych (np. pomidory) czy w uprawie ziemniaków.
Tatra Ltd – przedstawicielstwo w Polsce: ul. Ekologiczna 17/19 M, 02–798 Warszawa, Tel.  503 423 682, e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dystrybutor: M-AGRO SEBASTIAN MACIASZEK, Paprotnia 5, 96-150 Sadkowice, tel. 791 579 115, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
21. lipiec 2024 13:17