StoryEditor

W Instytucie Ogrodnictwa wyhodowano nową odmianę świdośliwy

16.02.2021., 11:27h

W Instytucie Ogrodnictwa wyhodowano nową odmianę świdośliwy olcholistnej o nazwie Amela.

Instytut Ogrodnictwa – PIB poinformował o wyhodowaniu nowej odmiany świdośliwy - Ameli. To ciekawa propozycja dla szkółkarzy i sadowników. 

- Owoce są średniej wielkości (0,7-0,9 g), o średnicy 10-12 mm, kuliste, granatowo-czarne z nalotem, zwykle po 10-15 szt. w gronie, równomiernie dojrzewają, co ułatwia zbiór – wyjaśnia Instytut. Co ważne, owoce nie opadają z krzewów i nadają się zbioru ręcznego, jak i mechanicznego (np. kombajnem do porzeczek).

Krzew nowej odmiany rośnie średnio silnie – słabiej niż odmian kanadyjskich, jak Honeywood czy Martin. Jego pokrój jest określany jako średnio-rozłożysty. Krzew Amela kwitnie pod koniec kwietnia i na początku maja, podobnie jak odmiana Northline. 

Plenność Ameli jest oceniana jako bardzo wysoko, a krzewy wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Świdośliwa ciekawą alternatywą

Świdośliwa (Amelanchier sp.) uprawiana jest przede wszystkim w Kanadzie i krajach europejskich: Finlandii, Litwie i Łotwie. Od kilku lat zdobywa popularność także wśród polskich sadowników. Na plantacjach produkcyjnych osiąga od 0,5 m do 3 m wysokości, a termin owocowania przypada na koniec czerwca i początek lipca.  

ksz, fot. InHort
24. lipiec 2024 19:23