StoryEditor

Wiosenne zabiegi

16.04.2020., 11:02h

Jakie gatunki mszyc są najgroźniejsze w uprawach śliw, czereśni i wiśni? Na co zwracać uwagę, planując walkę z tymi szkodnikami w obecnym sezonie wegetacyjnym?

Podobnie jak w przypadku drzew ziarnkowych również w sadach pestkowych obserwujemy rosnące problemy związane ze zwalczaniem mszyc. Również w tym przypadku walkę z tymi szkodnikami należy rozpocząć wczesną wiosną. 

W sadach śliwowych 

W sadach śliwowych występuje najczęściej kilka gatunków mszyc: mszyca chmielowa, mszyca brzoskwiniowa (porazik brzoskwiniowy), mszyca śliwowo-trzcinowa, mszyca śliwowo-kocankowa, mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana i brzoskwiniowo-trzcinowa. Szkodliwość tych owadów w uprawie śliw jest bardzo duża, bowiem przenoszą one wirusa ospowatości śliwy (szarki). Każdy z wyniszczanych gatunków może mieć od kilku do kilkunastu pokoleń w sezonie wegetacji. Kolonie są zazwyczaj bardzo liczne, w jednej może się znajdować nawet kilka tysięcy osobników. Prawie wszystkie gatunki zimują w postaci czarnych jaj na młodych pędach, krótkopędach, w szczelinach kory. Jedynie mszyca śliwowo-kocankowa zimuje zarówno w postaci jaj, jak i larw. 

Mszyca chmielowa barwy jasnozielonej zasiedla dolną stronę liści i żeruje na ich brzegu. Uszkodzone liście mają zagięte brzegi. Mszyca brzoskwiniowa jest barwy żółtozielonej z poprzecznymi ciemnymi płytkami na odwłoku. Gatunek ten zasiedla najmłodsze szczytowe liście, tworząc skędzierzawione gniazda. Osobniki mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej mogą mieć barwę jasnozieloną lub czerwonozieloną. Zasiedlają pąki, a następnie dolną stronę liści na czubkach pędów. W wyniku żerowania tego gatunku liście skręcają się i częściowo żółkną, pędy są zahamowane we wzroście i zasychają. Osobniki mszycy brzoskwiniowo-trzcinowej są zielone i pokryte woskowym nalotem. Zasiedlają dolną stronę liści. Uszkodzone liście zaginają się lekko ku dołowi. Przy ich dużej liczebności liście i owoce opadają. Mszyca śliwowo-kocankowa ma barwę zieloną, niszczy liście i pędy. Liście mocno się zwijają, a pędy skręcają. Mszyca śliwowo-trzcinowa ma barwę od zielonej do jasnozielonej. Wynika to z tego, że począwszy od drugiego pokolenia owady te wydzielają dużo wosku i mszyce przybierają barwę jasnozieloną. Jej kolonie wyglądają jak posypane mąką. Zasiedlają dolną stronę liści. Uszkodzone liście nie zwijają się.


Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

20. lipiec 2024 11:50