StoryEditor

Ardanowski apeluje do rolników i przetwórni, by nie lekceważyli wytycznych GIS

09.08.2020., 11:13h

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o przestrzeganie wytycznych GIS ws. koronawirusa. Zrobił to, ponieważ kontrole policji i sanepidy wykazały, że niektórzy rolnicy i zakłady przetwórcze nie respektują zasad ograniczających możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami. 

W ostatnich tygodniach koronawirus pojawił się w zakładach przetwórczych oraz gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy. Jednocześnie do ministerstwa rolnictwa dotarły sygnały, że część przetwórni i rolników lekceważy zasady bezpieczeństwa.
- Niektóre zakłady przetwórcze nie respektują zasad organizacji pracy, która minimalizowałyby możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami. Także w gospodarstwach rolnych kontrole przeprowadzane przez policję i inspekcję sanitarną wskazują na poważne niedociągnięcia. Wśród nich znajdują się: nielegalne zatrudnianie pracowników, nieprzestrzeganie zasady, że mogą przebywać oni w okresie kwarantanny wyłącznie na terenie gospodarstwa (z zachowaniem możliwości docierania do wszystkich pól będących składnikami gospodarstwa), kontaktowanie się przez pracowników z okolicznymi mieszkańcami, ale także złe warunki bytowe zatrudnionych osób – wylicza Ardanowski i zaznacza, że takie praktyki nie mogą mieć miejsca.
Minister apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Przypomina też, że niewypełnianie nałożonych przepisów sanitarnych podlega karze.

oprac. ksz na podst. MRiRW
24. luty 2024 12:43