StoryEditor

ARiMR przyjmuje już eWnioskiPlus

20.03.2019., 14:57h
Ruszyło przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. W tym roku rolnicy po raz drugi rolnicy składają wnioski o przyznanie płatności obowiązkowo przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać od piątku 15 marca 2019 r.

Po doświadczeniach kampanii 2018 i sugestiach rolników w eWnioskuPlus wprowadzono korekty, które mają dodatkowo ułatwić korzystanie z aplikacji oraz dostosować obsługę wniosku do obowiązujących przepisów. Wśród udogodnień, jakie znalazły się w tym roku w aplikacji, są m.in.:

  • rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi o listę działek rolnych położonych na danej działce referencyjnej,
  • dodanie tabeli zbiorczej z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „Podsumowanie”,
  • rozszerzenie wydruku wniosku i przeglądu danych o informacje o składnikach międzyplonu w ramach EFA,
  • rozszerzenie funkcjonalności w zakresie zastępowania i wycofywania zwierząt 
w ramach płatności do bydła i płatności do krów,
  • rozszerzenie sprawdzeń kompletności wniosku oraz komunikatów prezentowanych podczas wypełniania wniosku w celu uniknięcia błędów w składanych wnioskach.

Dodatkowo zostały wprowadzone modyfikacje, które zapobiegną problemom występującym podczas wypełniania niektórych wniosków w roku 2018.
ARiMR prześle rolnikom wstępnie wypełniony wniosek tzw. wniosek spersonalizowany wraz z załącznikami wersji papierowej (będzie to robiła do 2020 r.). Należy jednak traktować go jedynie informacyjnie. 
W 2018 r. wnioski przez internet złożyło blisko 900 tys. rolników z ok. 1,3 mln ubiegających się o dopłaty. Dodatkowo wszystkie Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku z roku 2017 zostały również przeniesione do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników ARiMR. Oznacza to, że rolnicy ci mają już konto w aplikacji. Aby rozpocząć prace nad wypełnianiem wniosku, muszą więc tylko zalogować się do systemu informatycznego ARiMR.

Maciej Kania
Źródło: ARiMR

24. lipiec 2024 19:31