StoryEditor

BDO: Rejestracja to nie koniec!

03.02.2020., 15:15h
Pod koniec 2019 r. w środowisku rolniczym zawrzało za sprawą trzech liter – BDO. Temat, który dla większości z nas był odległy, nagle zabrzmiał szczególnie głośno, gdyż niedopilnowanie rejestracji groziło karą do miliona złotych!

BDO – Baza danych o odpadach

W skrócie BDO – Baza danych o odpadach, a oficjalnie baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami ma na celu stworzenie jednolitego systemu, dzięki któremu śmieci, szczególnie te uciążliwe czy niebezpieczne nie będą lądowały w lasach czy w rowach. Idea słuszna i przez znaczną większość z nas popierana, bo któż chciałby, aby w pobliżu jego domu lub w otoczeniu, w którym się porusza, zalegały nie tylko sterty odpadów, ale choćby pojedynczy zużyty akumulator czy ociekający olejem filtr. Od niedawna rolnicy także podlegają przepisom i ciąży na nich obowiązek rejestracji w BDO (ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach).

Wpis gospodarstwa do Bazy danych o odpadach (BDO) oznacza dla rolnika kolejne biurokratyczne obowiązki. Na razie w związku z objęciem przepisami BDO także gospodarstw rolnych, mamy jedynie wielkie zamieszanie i totalny brak informacji. Co prawda pod koniec 2019 roku rozeszła się informacja o konieczności zarejestrowania się większych gospodarstw w BDO, jednak o dalszych obowiązkach z tym związanych już się właściwie nie mówi.

A każdy podmiot zarejestrowany w BDO (posiadacz odpadów) musi na bieżąco prowadzić ilościową i jakościową ich ewidencję. Tyle wynika z przepisów.

A jak to wygląda w praktyce? Czytaj na www.topagrar.pl! Kliknij tutaj!

24. lipiec 2024 21:16