StoryEditor

Biedronka krytykuje "stronniczą i niesprawiedliwą" decyzję UOKiK

15.12.2020., 11:22h

- Jerónimo Martins Polska stanowczo sprzeciwia się stronniczej, pozbawionej podstaw prawnych i faktycznych decyzji nałożonej przez UOKiK, a tym samym uważa ją za niesprawiedliwą i niezasłużoną - czytamy w stanowisku sieci. - Co więcej, UOKiK podjął tę decyzję nie przestrzegając należytych procedur prawnych, nawet nie wysłuchując dostawców - twierdzi Biedronka.

Biedronka w przesłanym redakcji wiadomoscihandlowe.pl stanowisku dotyczącym rekordowej kary (723 mln zł) nałożonej na sieć przez UOKiK za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej zapowiada, że zamierza dochodzić swoich racji w sądzie. Detalista nie szczędzi gorzkich słów pod adresem urzędu antymonopolowego.

Sieć handlowa w komentarzu wskazuje, że największa liczba podmiotów objętych postępowaniem to dostawcy żywności przetworzonej. - Wbrew temu, co ogłosił publicznie Prezes UOKiK, dostawcy owoców i warzyw są reprezentowani w tej sprawie w niewielkiej liczbie, a jeśli już – są to głównie importerzy - wskazuje Biedronka.

- Decyzja UOKiK świadczy o niezrozumieniu charakteru prowadzenia działalności gospodarczej oraz dynamiki negocjacji. Rabaty, o których mówi publicznie Prezes UOKiK, są w rzeczywistości uzgadniane z góry przez obie strony umowy i mają zastosowanie do obrotu osiągniętego w określonym okresie - czytamy w stanowisku przesłanym przez biuro prasowe Biedronki.

Sieć zapewnia, że prowadzone z nią negocjacje "są zawsze transparentne i uczciwe, a ich nadrzędnym celem jest budowanie długotrwałych relacji, niezbędnych dla zachowania ciągłości łańcucha dostaw sieci". - Wbrew stanowisku UOKiK, negocjacje przede wszystkim mają na celu przyniesienie korzyści polskim konsumentom, pozwalając sieci Biedronka zaoferować wspólnie z jej partnerami najwyższą jakość w najniższych cenach nieprzerwanie od 25 lat - twierdzi dyskonter.

- Ubolewamy nad tym, że ta niesprawiedliwa decyzja oraz agresywność formy i treści jej ogłoszenia pojawia się w szczególnie trudnym czasie, kiedy Biedronka znajduje się na pierwszej linii wsparcia klientów we wspólnym wysiłku walki z pandemią, jednocześnie przyczyniając się do wzmocnienia polskiej gospodarki - zaznacza Biedronka.

Największa sieć w Polsce podkreśla, że "z całą mocą i zaangażowaniem" będzie dochodzić swoich racji w sądzie. - Głęboko wierzymy, że polskie sądy zbadają tę sprawę kompleksowo, obiektywnie i bezstronnie oraz, że sprawiedliwości stanie się zadość - podkreśla Biedronka.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, fot. Biedronka
22. maj 2024 10:27