StoryEditor

Chcesz eksportować jabłka do Azji, zarejestruj się w PIORIN!

10.11.2021., 11:45h

Duża podaż, bardzo niskie ceny jabłek oraz rosyjskie embargo sprawiają, że krajowi producenci szukają innych rynków zbytu. Coraz więcej owoców wysyłamy do Egiptu, Kazachstanu oraz Wietnamu i Tajlandii. Co trzeba zrobić, aby zostać eksporterem jabłek do południowo – wschodniej Azji?

Polska potentatem produkcji jabłek w Europie

Polska jest jednym z głównych producentów jabłek w Europie. W 2021 roku wyprodukowano ok 4  mln ton tych owoców, co oznacza, że zapotrzebowanie krajowych konsumentów zostało pokryte w całości i kolejnym krokiem jest znalezienie rynku zbytu w krajach trzecich.

– Eksportujemy do niektórych z tych krajów nawet dwa razy więcej jabłek niż rok temu o tej porze. Natomiast podaż i presja sprzedaży jabłek są tak duże, że eksport jest w dalszym ciągu jest  niewystarczający. Gdyby jednak nie te wzrost wysyłek w tych kierunkach, mielibyśmy na rynku całkowitą katastrofę – ocenia Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Zobacz też: Egipt nowym kierunkiem eksportu polskich jabłek

Azja zainteresowana polskimi jabłkami

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie polskimi jabłkami na rynkach azjatyckich,  a szczególne  Azji pd. wschodniej np. Wietnam, Tajlandia. Eksport jabłek na tak dalekie rynki jest ogromnym wyzwaniem pod względem logistyki, jak również zaoferowania odbiorcom najwyższej jakości owoców.

Aby wysłać jabłka do Azji, trzeba być zarejestrowanym w PIORIN

Na eksport do tych krajów mogą być kierowane wyłącznie jabłka wyprodukowane oraz przechowywane, pakowane i sortowane w miejscach zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Gospodarstwa wpisane do rejestru eksporterów do krajów trzecich podlegają kontroli fitosanitarnej przeprowadzanej przez inspektorów PIORiN.

Efekty kontroli PIORIN w opatowskim sadzie jabłkowym

Kontrolę fitosanitarną pod kątem spełnienia wymagań dotyczących eksportu jabłek do Wietnamu, połączoną z kontrolą pułapki na obecność Ceratitis capitata przeprowadzono w jednym z sadów powiatu opatowskiego, którego posiadacz jest wpisany do rejestru eksporterów do krajów trzecich.

Według inspektorów PIORiN w Opatowie jabłka wyprodukowane w tym sadzie  spełniają wymogi rynku wietnamskiego pod względem fitosanitarnym i mogą stać się przedmiotem eksportu do tego kraju.

Autor: Joanna Białek
Zdj.: PIORIN

14. czerwiec 2024 17:13