StoryEditor

Co z podatkiem VAT za owoce wycofane z rynku?

16.12.2019., 15:11h

Proszę o udzielenie porady prawnej w sprawie podatku VAT od dopłaty do wycofanych z rynku w latach poprzednich owoców, które były przekazywane przez sadowników szkołom, przedszkolom, zakładom karnymi i tym podobnym instytucjom. Rolnicy będący podatnikami VAT musieli zapłacić z tego tytułu 5% VAT-u, a rolników ryczałtowych to nie obowiązywało. Słyszałem, że był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdzający, że rolnicy, którzy zapłacili 5% VAT-u mogą ubiegać się o zwrot tego podatku. Czy to dotyczy wszystkich? Co zrobić, żeby odzyskać podatek?

Istotnie, orzeczenia sądów administracyjnych są korzystne dla sadowników, którzy byli zmuszeni zapłacić VAT od przyznanego dofinansowania w związku z wycofaniem owoców ze sprzedaży i przeznaczeniem ich do bezpłatnej dystrybucji. Dotyczą one jednak bezpośrednio tylko tych podmiotów, które wniosły skargi do WSA i w których sprawach zapadły wyroki. Inni sadownicy, chcąc odzyskać VAT, muszą wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty. A jego otrzymanie wcale nie jest przesądzone, gdyż Krajowa Administracja Skarbowa nadal stoi na stanowisku, że od rekompensat wypłacanych w związku z rosyjskim embargiem VAT się należał. 

Fiskus swoje 

Spór dotyczy kwestii, czy rekompensaty otrzymane przez sadowników – w związku z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw objętych zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej z tytułu wycofania owoców z rynku, transportu chłodniczego wycofanych owoców oraz ich sortowania i pakowania – zwiększają obrót w rozumieniu art. 29 a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowan...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
21. lipiec 2024 18:08